Son Dakika
banner1

HAMAS'ın popülaritesi sadece Filistin'de değil bütün islam aleminde arttı

CNN: Amerikan istihbarat analizleri Hamas'ın güvenilirliğinin ve nüfuzunun 7 Ekim'den bu yana önemli ölçüde arttığını doğruluyor

GÜNDEM 27.12.2023, 09:17
HAMAS'ın popülaritesi sadece Filistin'de değil bütün islam aleminde arttı

Amerikan CNN ağının bildirdiğine göre, yeni Amerikan istihbarat analizleri, Hamas'ın güvenilirliğinin ve nüfuzunun, 7 Ekim'de meydana gelen saldırıdan ve İsrail'in Orta Doğu ve ötesindeki askeri müdahalesinin başlamasından bu yana son iki ayda önemli ölçüde arttığını gösterdi. 21 Aralık 2023 Perşembe.

İstihbarat analizlerine göre, İsrail'in Gazze'de binlerce sivilin ölümüne neden olan hava saldırısında, "Hamas, kadınları ve çocukları katleden zalim bir zalime karşı savaşan tek grup olarak kendini göstermeyi başardı."

Amerikan ağı, Hamas hareketinin kendisini Arap ve İslam dünyasının bazı bölgelerinde Filistin davasının savunucusu ve İsrail'e karşı etkili bir savaşçı olarak konumlandırmayı başardığına dair çeşitli değerlendirmelere aşina olan yetkililerin aktardığına yer verdi.

Amerikan ağı, çeşitli değerlendirmelerin Amerikan hükümeti içinde dolaştığını açıkladı; Biden yönetimi yetkilileri, İsrail bombardımanı nedeniyle ölen sivillerin sayısının Hamas'ın Filistin topraklarında ve bölgenin diğer yerlerindeki popülaritesini artırma tehdidi oluşturduğu konusunda kamuoyu önünde uyarmaya başladı.

Filistin Politika ve Anket Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir anket, İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da Hamas'a verilen desteğin Eylül'deki %12'den Aralık'ta yaklaşık %44'e yükseldiğini gösterdi. Nüfusun yarıdan fazlasının Filistin kökenli olduğu Ürdün'de göstericiler sokaklarda Hamas'ı destekleyen sloganlar attı.

Ayrıca bölgede uzman eski bir istihbarat yetkilisi olan Jonathan Banikoff, Hamas'ın artık, özellikle de İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da, "İsrail işgaline karşı fiilen bir şeyler yapan tek grup olarak giderek daha fazla görüldüğünü" söyledi.

Aynı zamanda ABD'li terörle mücadele yetkilileri, Hamas'ın başarısının onu "dünya çapındaki militan gruplar için bir ilham kaynağı" haline getirebileceğinden de derin endişe duyuyor. 

İstihbarat camiasının Hamas'a yönelik halk desteği konusundaki geniş görüşleri hakkında CNN'e konuşan birçok ABD'li yetkili, "etkiyi" ölçmenin çok zor olduğunu da vurguladı. 

ABD yönetiminden bir yetkili, öne çıkan saldırıların ardından Hamas'ın popülaritesindeki artışa ilişkin önceki değerlendirmelerin "geçici" olduğunun 

Yorumlar (0)
12
az bulutlu