Son Dakika
banner1

Hakan Fidan: ABD, PKK ile ilişkiyi kesmeli

ABD'de Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüşen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'nin müttefik olarak terör örgütü PKK ile ilişkisini kesmesi gerektiğine vurgu yaptı.

GÜNDEM 08.03.2024, 08:05 08.03.2024, 11:10
Hakan Fidan: ABD, PKK ile ilişkiyi kesmeliGazze'ye yönelik İsrail saldırıları devam ederken siyasilerden çeşitli açıklamalar gelmeye devam ediyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'nin terör örgütü PKK ile olan müttefiklik bağlarını sonlandırması gerektiğini belirtti.

"Gazze'de bir an önce ateşkes ilan edilmesi"


Bakan Fidan ayrıca, Washington'da görüştüğü Sullivan'a, Gazze'de bir an önce ateşkes ilan edilmesini ve bölgeye insani yardımın artırılması gerektiğini söyledi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, müzakerelerde gelinen son noktanın da değerlendirildiği Washington'daki görüşmede Fidan, Sullivan'a, Gazze'de bir an önce ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye ulaşan insani yardımın artırılması gerektiğini bildirdi.

Rusya-Ukrayna savaşı

Görüşmede, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın daha fazla uzamaması ve savaşın "Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve siyasi bütünlüğü içinde" çözülmesi gerektiği belirtildi.

"ABD, PKK ile ilişkisini kesmeli"

Türk tarafının Suriye'deki terör örgütleriyle mücadele konusunda kararlılığının vurgulandığı görüşmede, bu konuda ABD'nin, müttefiklik ruhuna uygun hareket etmesi ve terör örgütü PKK'nın uzantılarıyla ilişkisini kesmesi gerektiği ifade edildi.

Görüşmede, ayrıca Irak'ta siyasi istikrara verilen önem aktarılırken, buradaki "yuvalanmış terör örgütleriyle" mücadele konusu ele alındı.

Azerbaycan-Ermenistan barış sürecinin desteklendiğinin de aktarıldığı görüşmede, burada sağlanacak ilerlemenin Kafkasya'nın refahı için belirleyici olacağı ifade edildi.


Bakan Fidan'ın ABD temasları

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi ziyaret çerçevesinde geldiği ABD’de temaslarına başladı.

Bakan Fidan, başkent Washington DC’de ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Benjamin Cardin ve beraberindeki Komite Üyesi Senatörler ile görüştü.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu