Son Dakika
banner1

Gazze'deki insani ateşkese veto! ABD ve İngiltere'den skandal karar

ABD, BMGK'da Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti. ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, ABD'nin bu çağrıları desteklemediğini söyledi.

GÜNDEM 09.12.2023, 10:49
Gazze'deki insani ateşkese veto! ABD ve İngiltere'den skandal karar


Abluka altındaki Gazze Şeridi'nde İsrail zulmü iki ayı aşkın süredir devam ediyor..

İsrail'in bombalamaları sebebiyle 17 binden fazla sivil yaşamını yitirirken, yine binlerce insan evinden oldu.

Bu gelişmeler ışığında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Çarşamba günü Gazze için BM Şartı'nın 99. maddesini devreye soktu.

ABD'den “Gazze'de acil insani ateşkes” talebine veto

Guterres'in bu hareketinin ardından bugün BM Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı.

Gazze'de acil insani ateşkes çağrısı yapan karar tasarısı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde oylamaya sunuldu.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye dahil 80'i aşkın ülke tarafından desteklenen tasarı, ABD tarafından veto edildi.

İngiltere'nin “çekimser” oy kullandığı oylamada, 13 üye “evet” oyu verirken, konseyin daimi üyesi ABD'nin “hayır” oyu kullanması nedeniyle karar taslağı kabul edilmedi.

ABD'nin BM Daimi Temscilisi Robert Wood karar tasarısında Hamas'ın kınanmamasını eleştirerek, bunun kabul edilemez olduğunu savundu.

Gazze'de acil insani ateşkes çağrısı yapılan karar tasarısında, tüm taraflara uluslararası hukuk kurallarına uyma çağrısı yapılıyordu.

Tasarıda ayrıca tüm esirlerin acilen ve koşulsuz olarak serbest bırakılması ve insani yardım geçişine imkan tanınması isteniyordu.

"Bu bir sonraki savaşın tohumlarını ekecektir"

Konseyde oylanması beklenen “Gazze Şeridi'nde acil ateşkes” talebi öncesinde ABD açıklama yapmıştı.

ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, konseyde yaptığı açıklamada, ABD'nin böyle bir adım atılması yönündeki çağrıları desteklemediğini belirterek, "Bu sadece bir sonraki savaşın tohumlarını ekecektir. Çünkü Hamas'ın kalıcı barış görmek gibi bir arzusu yoktur”demişti.

"Konsey, kulakları sağır eden çağrılara yanıt verme fırsatına sahip olacak"

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) BM Daimi Temsilci Yardımcısı Muhammed Abushahab ise konseyde, “Bugün bu konsey oylama yapacak ve bu şiddetin sona erdirilmesi için dünya genelinde kulakları sağır eden çağrılara yanıt verme fırsatına sahip olacak” ifadelerini kullandı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ise ABD'nin başkenti Washington DC'de gazetecilere yaptığı açıklamada, güvenlik konseyinin kararı kabul etmemesi halinde “İsrail'e Gazze'deki Filistinlilere yönelik katliamını sürdürmesi için ruhsat verilmiş olacağını” söyledi.

Guterres ateşkes için baskı yapmaya devam edecek

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, ABD'nin, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etmesine ilişkin, AA muhabirine yazılı açıklama yaptı.

Konsey'de alınan kararı "not ettiklerini" belirten Dujarric, "Genel Sekreter'in, Gazze'de insani ateşkes ve insani yardım erişimi için baskıları, kararlı bir şekilde devam edecek." ifadesini kullandı.

Guterres'ten 99. maddeyi işletmişti

Genel Sekreter Guterres, görev süresi boyunca yetkisini ilk kez kullanarak Gazze'deki insani felaketin önlenmesi için BM Şartı'nın 99. maddesini işletmiş ve 6 Aralık'ta BMGK'ye mektup göndermişti.

Guterres, "Güvenlik Konseyi üyelerini insani felaketin önlenmesi için baskı yapmaya çağırıyorum ve insani ateşkesin ilan edilmesi talebimi tekrarlıyorum. Bu çok acil." ifadelerini kullanmıştı.

BMGK'de 7 Ekim'in ardından çok sayıda oturum düzenlenmiş ve birçok karar tasarısının veto edilmesinin ardından Gazze'de çatışmalara "acil ve uzatılmış ara verilmesi" talep edilen 2712 sayılı karar 15 Kasım'da kabul edilmişti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu