Son Dakika
banner1

FETÖ'cüler hain darbe girişimine nasıl hazırlandı?

Darbe girişiminin üzerinden tam sekiz yıl geçti. Fetullahçı Terör Örgütü, darbe için TSK bünyesinde uzun yıllar örgütlendi. Peki FETÖ bu hain planı nasıl hazırladı? O gün neler yaşandı? işte yaşananlar...

GÜNDEM 11.07.2024, 10:59
FETÖ'cüler hain darbe girişimine nasıl hazırlandı?


Fetullahçı Terör Örgütü devleti ele geçirmek için bütün kurumlara sızmaya çalıştı.

Terörist elebaşı Fetullah Gülen'in karargahı ise Amerika Birleşik Devletleriydi. 2007'den sonra örgütlenmesini tamamladı.

Hain darbe girişimi hazırlıklarına 2015'te başladılar
Devlet 17/25 Aralık yargı üzerinden yapılan darbe girişiminden sonra FETÖ ile her alanda mücadeleye başladı.

FETÖ de darbe girişimine hazırlıklara 27 Aralık 2015’te başladı. Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş…

Örgütün sözde yöneticileri olan bu isimler, TSK’ya sızdırdığı üyeleriyle Ankara’da bir villada toplanarak darbeyi planladı.

Örgüt gizli toplantılarında darbeyi yönetmek üzere 38 kşi belirledi. Adına da "Yurtta sulh konseyi" dendi. Darbe, çoğunluğu sivillerden oluşan bu teröristler tarafından yönetilecekti.

Eski Ankara İl Emniyet Müdürü Karaaslan, 15 Temmuz'da yaşananları TRT Haber'e anlattı
Eski Ankara İl Emniyet Müdürü Karaaslan, 15 Temmuz'da yaşananları TRT Haber'e anlattı
15 Temmuz akşamı darbecilerin birbirlerini tanımaları için seçtikleri parola "Yurtta sulh"tu.

15 Temmuz’da ihanet planı devreye sokuldu. Şimdiki adı Mürted Hava Meydan Komutanlığı olan Akıncı Üssü FETÖ’nün ihanet girişiminin yönetildiği ana karargah olarak kullanıldı.

FETÖ, TSK’daki mensuplarını, 15 Temmuz 2016 günü harekete geçirdi. Ancak aynı gün saat 14.45'te Kara Havacılık Komutanlığı'nda görevli bir pilot MİT’e gitti. Teşkilata helikopterle saldırı olacağını ihbar etti.

TSK mesaj sistemini ele geçirdiler
Darbeciler ilk fiili hamleyi ele geçirdikleri TSK mesaj sistemi üzerinden yaptı. FETÖ’cüler kontrollerinde olan birliklere "Harekat Yıldırım Planı" başlığı ile 20 maddelik sıkıyönetim talimatı gönderdi.

MİT, pilottan alınan bilgiler doğrultusunda harekete geçti. Saldırının nasıl gerçekleşeceğine dair detayları Genelkurmay Başkanlığı'na iletti. Genelkurmay'da yapılan toplantılarda, birliklere acil kodlu üç emir geçildi.

Terör örgütü, darbe girişimi planını 6 saat erkene çekti
Deşifre olduklarını anlayan darbeciler düğmeye bastı. FETÖ üyeleri 16 Temmuz saat 03.00’te gerçekleştirmeyi planladıkları darbe girişimini 6 saat erkene alarak ‘Harekat Yıldırım’ planını harekete geçirdi.

"Tatbikat yalanı"
Saat 21.20'de Genelkurmay Başkanlığı'ndan silah sesleri duyuldu. O saatlerde Boğaziçi Köprüsü'nü kapatan darbeciler, vatandaşa 'tatbikat' yapıldığı yalanını söyledi.

FETÖ, 15 Temmuz ihaneti sırasında darbecilerin içlerindeki dağılmayı önlemek için telsiz konuşmalarında ve sosyal medyada kara propaganda yaptı.

10 binden fazla FETÖ'cü o gece rol aldı
Darbe girişiminde FETÖ, 35 askeri uçak, 74 tank, 246 zırhlı araç, 3 askeri gemi, 3 bin 992 silah, 37 askeri helikopter kullandı.

10 binden fazla FETÖ üyesi asker ve sivil darbe girişiminde rol oynadı.

İstanbul’da 15 Temmuz için köprülere Türk bayrağı asıldı
İstanbul’da 15 Temmuz için köprülere Türk bayrağı asıldı
Devletin kılcal damarlarına kadar sızan FETÖ, TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Emniyet ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gibi kritik noktaları bombaladı…
Halkın üzerine ölüm yağdırdı.

253 kişi şehit edildi, 2 bin 700’den fazla kişi de gazi oldu.

Türkiye, sekiz yıl önce bugün insanlık tarihinin en alçak ihanet girişimini yaşadı.

FETÖ'nün 50 yıldır sinsice hazırladığı plan, işte bu çağrı sonrası halkın sokaklara inmesiyle bertaraf edildi.

TRT Haber:Yasemin Asan

Yorumlar (0)
12
az bulutlu