Son Dakika
banner1

Erdoğan'dan Kazakistan'da Gazze mesajı: İsrail'e baskı artırılmalı

Başkan Erdoğan, Astana'da Şanghay İşbirliği Örgütü Genişletilmiş Oturumu'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "İsrail Gazze'de durdurulmalı ve ateşkese zorlanmalıdır. İsrail'in üzerindeki baskının artırılması gerekiyor" dedi.

GÜNDEM 04.07.2024, 17:25
Erdoğan'dan Kazakistan'da Gazze mesajı: İsrail'e baskı artırılmalı


Başkan Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün zirvesi için bulunduğu Astana'da basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasında, çok taraflı diyaloğun güçlendirilmesi temasının son derece isabetli olduğunu söyledi.

Terörizm, İslam düşmanlığı ve yabancı düşmanlığı ile düzensiz göç gibi meselelerin, yaşanan jeopolitik sarsıntıların şiddetini artırdığına dikkat çeken Erdoğan, "Bunun son örneği Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanıyor" dedi.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bölgesel çatışmalar, siyasi istikrarsızlar, yoksulluk tarafından tetiklenen uluslararası göç hareketlerinde temel kırılganlıklardan birisi haline geldi.

Gazze'de yaklaşık 40 bin masum hayatını kaybetti.

"İSRAİL'İN DURDURULMASI LAZIM"
16 binden fazla masum çocuğun altında can verdikleri yıkıntılar esasen meşruiyetini kaybeden uluslararası sistemin enkazıdır. Bu yıkıma son vermek için İsrail'in durdurulması ve kalıcı ateşkesi kabul etmesine zorlanması lazım

2013 yılından bu yana sahip olduğumuz diyalog ortaklığı statümüz sayesinde teşkilat Asya ile önemli diyalog kanallarımızdan birisi haline gelmiştir.

"TERÖRÜN KANLI YÜZÜNÜ BİLİYORUZ"
On binlerce vatandaşını terör örgütlerine kurban vermiş Türkiye, terörün kanlı yüzünü çok iyi bilen ve tanıyan bir ülkedir. Uzun yıllara dayanan terörle mücadele tecrübemiz uluslararası işbirliğinin bu tehditle başa çıkmak için elzem olduğunu gösteriyor

"AMACIMIZ BARIŞ KUŞAĞI TESİS ETMEK"
Gazze'ye gönderilen yardımların üçte birini Türkiye olarak biz üstlendik. Yaklaşık 620 ton insani yardım taşıyan 20. iyilik trenimiz 12 Haziran'da Afganistan'a ulaştı

Amacımız, insanı ve insani değerleri merkeze alan girişimci diplomasi anlayışıyla bölgemizde ve ötesinde bir barış kuşağı tesis etmektir.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu