Son Dakika
banner1

Danıştay'ın göreve iade ettiği 387 kişi hakkında HSK inceleme başlattı

FETÖ ile mücadelenin kırmızı çizgi olduğunu ifade eden Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Danıştay tarafından göreve iade kararı verilen 387 isim hakkında HSK'nın inceleme başlattığını açıkladı.

GÜNDEM 17.02.2024, 10:45
Danıştay'ın göreve iade ettiği 387 kişi hakkında HSK inceleme başlattı

Danıştay, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) irtibat ve iltisakları gerekçesiyle meslekten ihraç edilen 450 kişiyi göreve iade ederek bu isimlere tazminat ödenmesine karar vermişti.

HSK'dan bu karara ilişkin yeni bir hamle geldi.

Göreve iade edilen 387 isim hakkında inceleme başlatıldı.

Adalet Bakanı Tunç: FETÖ ile mücadele kırmızı çizgimiz

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, FETÖ ile mücadelenin kırmızı çizgi olduğunu vurguladı.

HSK'nın Danıştay tarafından göreve iade kararı verilen 387 isim hakkında yeni inceleme başlattığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu karara sessiz kalmamız mümkün değil

FETÖ'yle irtibatlı olduğu gerekçesiyle ihraç edilen 450 hakim ve savcının Danıştay 5. Dairesi'nce göreve iade edildiği sürece ilişkin düşünceleri sorulan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "FETÖ denen bu şer şebekesinin, terör yapılanmasının belini kırdık. FETÖ bataklığını kuruttuk ancak sinekleri temizleme işimiz daha devam ediyor" diyerek FETÖ'nün iç yüzünü anlatmaya, onlarla her alanda mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulamış ve şunları söylemişti:

Mücadelemiz bitmiş değil. Son kukla da Türkiye'ye zarar veremez hale getirilene kadar devam edeceğiz. Yüzlerindeki değişik maskeleri yırtıp atıyoruz ve bunlar böylece meydana çıkıyor. Her kılığa giren bu iradesiz şarlatanların ensesinde olacağız. Fakat Danıştay'ın aldığı bu karara da sessiz kalmamız mümkün değil. Nasıl ki Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) aldığı bazı garip kararlarda Cumhur İttifakı olarak tepkisiz kalmıyorsak bunda da sessiz kalamayız. Ayrıca Anayasa Mahkemesi'nin almış olduğu bu kararları hazmedemiyorum. Danıştay zaman zaman yapıyor, bu tür kararlarla bizi rahatsız ediyor ama Anayasa Mahkemesi'nin sık sık bu tür kararları alması bizi ciddi manada rahatsız ediyor. Danıştay'da da bu işin yine aynı şekilde takipçisi olacağız.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu