Son Dakika
banner1

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay'da yapılan konutları teslim etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla, Kahramanmaraş depreminden büyük hasar alan Hatay'da yapılan 7 bin 275 konutun anahtarları hak sahiplerine bugün teslim edildi.

GÜNDEM 03.02.2024, 16:12
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay'da yapılan konutları teslim etti6 Şubat 2023'te üst üste meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki yıkıcı deprem 11 ili etkiledi.

Depremde yıkılan evlerin enkaz temizleme çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı.

Konteynerlerde geçici olarak konaklayan depremzedeler için kalıcı konutların yapımına hızla başlandı.


Depreme dayanıklı, bölgenin yaşam şartlarına uyumlu ve sosyal alanların da düşünüldüğü yeni konutların bir kısmı tamamlandı, bir kısmının ise inşaatına devam ediliyor.

Hatay'da 7 bin 275 konut hak sahiplerine teslim edildi

Bu aşamada Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Hatay'da ilk etapta yapımı tamamlanan 7 bin 275 konutu hak sahiplerine teslim etti.


"Yıl sonuna kadar 200 bin evi teslim etmiş olacağız"

Hatay Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni'ne katılan Erdoğan, teslim töreninde şöyle konuştu:

Hatay depremde en büyük zararı gördü. Tüm kayıpları telaffi etmek boynumuzun borcudur. Yapılan detaylı çalışmaların ardından deprem bölgesi genelindeki kesinleşmiş hak sahibi sayımız 390 bin olarak netleşmiştir. Bugün, 6 bin 572'si il ve ilçe merkezlerimizde, 703'ü de kırsalda olmak üzere 7 bin 275 hak sahibinin konutunun anahtarını teslim ediyoruz. Biz temeli atarken ne söz verdiysek onu yaptık. Bölge genelinde halen yapımı süren 40 bin konutu inşaatı tamamlandıkça peyderpey hak sahiplerine teslim edeceğiz. İnşallah 2 ay içinde deprem bölgesi genelinde 75 bin konutun teslimini bitireceğiz. Amacımız, takip eden dönemde de her ay 15-20 bin konut ve köy evini hak sahipleriyle buluşturmaktır. Yıl sonuna kadar 200 bin evi teslim etmiş olacağız.


"Kimse mağdur olmayacak"

Vatandaşlarımız müsterih olsun. Devletlerine ve bize güvensin. Kimsenin hakkı yerde kalmayacak, kimse mağdur olmayacak.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu