Son Dakika
banner1

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KAAN müjdesi: 2023 senesi bitmeden havalandığını göreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, savunma sanayiinde devam eden başarılara vurgu yaparak, yeni bir müjde verdi. Erdoğan "KAAN'ın 2023 senesi bitmeden havalandığını göreceğiz." dedi.

GÜNDEM 30.08.2023, 18:11
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KAAN müjdesi: 2023 senesi bitmeden havalandığını göreceğizTürkiye askeri personel yetiştirilmesi noktasında çağın ihtiyaçlarına göre hareket ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri vatan savunmasında gururlandırmaya devam ediyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Diploma Alma ve Sancak Devir Teslim Töreni'nde katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende mezun olan öğrencilere seslendi.

Törende kürsüden açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin her alanda olduğu gibi savunma sanayiinde de gelişimine dikkat çekti.

Erdoğan, "Kaan'ın 2023 senesi bitmeden havalandığını göreceğiz." dedi.

Erdoğan konuşmasında şunları ifade etti:

30 Ağustos Zafer Bayramı'nı tebrik ediyorum. Vatanımızın bekası ve milletimizin istiklali uğrsunda can veren şehitlerimize rahmetle yad ediyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum.

Halihazırda görev yapan subay ve astsubaylarımızın yarısı üniversitemizin mezunlarından oluşuyor. Bu evlatlarımız terörle mücadele, vatan savunması ve ülkemizi temsil ettikleri uluslararası misyonlarda başarılarıyla göz dolduruyor. Siz geç teğmenlerimizin de katılımıyla Türk Silahlı Kuvvetlerimizin daha da güçleneceğine inanıyorum.

"Afrika'daki kardeşlerimize sırtımızı dönmüyoruz"

3 kıta 7 iklimde asırlar boyu barış ve huzuru tesis eden ecdadımızın bizlere bıraktığı eşsiz mirası zenginleştirmekte kararlıyız. Her alanda 360 derecelik bakış açısıyla hareket ediyoruz.

Güçlü ve modern bir orduya sahip olmanın ne kadar vazgeçilmez olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. 

Türk dünyasıyla işbirliğimizi ilerletirken Afrika'daki kardeşlerimize sırtımızı dönmüyoruz. Balkanlarda istikrarın muhafazası için samimiyetle çalışırken Avrupa ve Asya'daki ilişkilerimizi daha da genişletmenin gayretindeyiz.

Dostlarımızın sayısını çoğaltmak, düşmanlarımızın sayısını azaltmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

"Herkes son 60-70 yılın en yüksek enflasyon rakamlarıyla karşı karşıya"

Sizler yakın coğrafyamızla birlikte dünyanın birçok yerinde istikrarsızlığın arttığı bir dönemde mezun oluyorsunuz. Covid-19 salgını ardından Rusya-Ukrayna savaşıyla derinleşen küresel kriz yeni boyutlar kazanarak devam ediyor.

Bu ortamın olumsuz etkilerine ekonomiden dış politikaya geniş alanda şahit oluyoruz.

Ekonomide gelişmiş ülkeler dahil herkes son 60-70 yılın en yüksek enflasyon rakamlarıyla karşı karşıya.

Dış politikada kartlar yeniden karılırken yeni işbirliği anlayışları ön plana çıkıyor.

"Milli Muharif Uçak KAAN'ın havalandığını göreceğiz"

Savunma sanayii anlamında bir destan yazdık. Her alamda artan kabiliyetimizle ülkemizi en üst lige çıkardık. 

Bugün başlayan TEKNOFEST Ankara'da aralarında İHA ve SİHA'ların da bulunduğu pek çok ürün sergileniyor. Yüz binler bugün Ankara'da. Gençlerimizi TEKNOFEST'e davet ediyorum. 2023 senesi bitmeden Milli Muharif Uçak KAAN'ın havalandığını göreceğiz. SİPER'in ilk atış testini başarıyla gerçekleştirdik.

İnşallah yakında olmadık bahane öne sürerek bize hava savunma sistemi vermeyenlere hava savunma sistemi satacak noktaya geleceğiz.

Her Türk asker doğar ve bundan da gurur duyar. TSK'nın caydırıcılığının artması bir zorunluluktur. Özellikle son 21 yılda ordumuzun gücüne güç katacak, tarihi nitelikte pek çok adım attık.

Yüzde 20'lere düşürdüğümüz dışa bağımlılığımızda, cirosu 12 milyarı aşan savunma sanayii sektörü ile, savunma ihracatımızla, ATAK'tan KAAN'a, AKINCI'dan AKSUNGUR'a, savunma sanayiinde 21 yıla sığdırdığımız asırlık başarılarımızla ülkemizi askeri imkan bakımından en üst lige çıkardık.

"Terörü kaynağından kuruttuk"

Terörle mücadelede köklü değişikliğe gittik. Terörü kaynağından kuruttuk. Dağdaki eşkıyaların inlerine girdiğimiz gibi şehirlerdeki eşkıyaların da inlerine gireceğiz. Sınırlarımızın ötesindeki eşkıya ile mücadele ederken şehirlerimizin içindekileri görmezden gelmemiz söz konusu değildir.

Şehir eşkıyalarının da tepesine biniyoruz. Bineceğiz. Devletimiz her kim ve nerede olursa olsun bu bedeli misli ile ödetmekten çekinmeyecektir.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu