Son Dakika
banner1

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gazze diplomasisi! 30'a yakın liderle görüştü...

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana bölgede barışı sağlamak, sivil can kaybını azaltmak için 30 ülke lideriyle görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki günlerde diplomatik temaslarını daha da artıracak. Erdoğan'ın Gazze'ye insani yardımların Refah Sınır Kapısı üzerinden ulaştırılmasını sağlayan Mısır'a da bir ziyaret gerçekleştirmesi beklendiği belirtildi.

GÜNDEM 13.11.2023, 18:47
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gazze diplomasisi! 30'a yakın liderle görüştü...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gazze diplomasisi! 30'a yakın liderle görüştü...
 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan da 7 Ekim'den bu yana bölgede barışı sağlamak, sivillerin can kaybını azaltmak için yüz yüze ve telefonla görüşmeler yaparak lider diplomasisini sürdürüyor. Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başladığı ilk günden bu yana, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Mısır lideri Abdulfettah es-Sisi, Lübnan Başbakanı, Katar Emiri, Rusya lideri Vladimir Putin, Ürdün Kralı, Cezayir Cumhurbaşkanı ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın da aralarında bulunduğu 30'a yakın liderle telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ATEŞKES İÇİN ÇEKİMSER OY VERENLERLE GÖRÜŞECEK
Erdoğan, görüşmelerde, devletlerin bir an önce Gazze'de ateşkesin sağlanması için seslerini yükseltmesi gerektiğini belirtti. Erdoğan, önümüzdeki günlerde de BM Genel Kurulunda kabul edilen Gazze'de acil insani ateşkes kararına çekimser oy veren ülkelerin liderleriyle telefonda görüşecek, bu ülkeleri de ateşkese destek veren ülkeler safına çekmeye çalışacak.

ERDOĞAN ALMANYA VE CEZAYİR YOLCUSU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 17 Kasım Cuma günü Almanya'ya resmi ziyaret gerçekleştirecek. Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelecek Erdoğan, buradaki temaslarında İsrail'in Filistin'e insanlık dışı saldırılarını gündemine getirecek ve İsrail'e sesini yükseltemeyen Avrupa ülkelerine mesajını Berlin'den iletecek. 21 Kasım'da Cezayir'e bir ziyaret gerçekleştirmesi beklenen Erdoğan'ın Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile görüşmesinde de gündemi İsrail'in Gazze'ye saldırıları olacak.

REİSİ TÜRKİYE'YE GELİYOR
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ise 28 Kasım'da Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirecek. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, önümüzdeki süreçte, Gazze'ye gıda ve ilaç başta olmak üzere yardımların Refah Sınır Kapısı üzerinden ulaştırılmasını sağlayan Mısır'a da bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)