Son Dakika
banner1

COP 28, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Dubai’de başladı

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 28. Taraflar Konferansı (COP 28) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde başladı.

GÜNDEM 01.12.2023, 13:56
COP 28, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Dubai’de başladı

Tarafların Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Paris Anlaşması altında yer alan müzakere konularının tartışılması ve karara bağlanması amacıyla bu yıl Dubai’de düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı’nın (COP 28) ana gündemini, küresel durum değerlendirmesi başta olmak üzere kayıp ve zarar fonu ve enerji dönüşümü ana başlıkları oluşturuyor.

COP 28, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Dubai’de başladı

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, COP28 kapsamında düzenlenecek Dünya İklim Eylemi Zirvesi'nde katılımcılara hitap edecek ve bazı ülke liderleriyle ikili görüşmeler yapacak. Söz konusu etkinlikte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye Pavilyonu’nda başta Sıfır Atık olmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

 Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi program kapsamında düzenlenen “Yeşil Gelecek İçin İklim Konuşmaları” etkinliğinde bir konuşma yapacak.

-Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının Dubai standı ilgi gördü-

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Dubai’de bugün başlayan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP28)  kapsamında Dubai Expo City’de stand açtı.

İletişim Bakanlığının standında Türkiye’nin çevre, atık yönetimi, yenilenebilir enerji politikaları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde başlatılan Sıfır Atık Hareketi konusunda yapılan çalışmalar tanıtıldı.

Çevre, iklim değişikliği ve sıfır atık konusundaki faaliyetlerin yer aldığı videoların led ekranlarda gösterildiği standa katılımcılar büyük ilgi gösterdi.

Standda İletişim Başkanlığının "Türkiye'nin Yeşil Kalkınma Devrimi" ve “Yaşanabilir Bir Dünya için Türkiye’nin Sıfır Atık Yolculuğu” kitapları da farklı ülkelerden gelen katılımcılara dağıtıldı.

-Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı imzaya açıldı-

Standda ayrıca Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde Küresel Sıfır Atık Hareketi’ne bireysel katılımı sağlamak amacıyla ilki, BM 78. Genel Kurulu kapsamında uluslararası bireysel imzaya açılan “Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı” da çevrim içi olarak imzaya açıldı.

Dubai’deki Expo alanını ziyaret eden katılımcılar “https://zerowastecommitment.com”  internet sitesi üzerinden imzaya açılan iyi niyet beyanına imza atarak destek verdi. İmza atan katılımcılara online sertifika dağıtıldı.

Dubai Expo City’de 12 Aralık’a kadar sürecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP28)  kapsamında katılımcıların ziyaretine açık olacak stand, çevre konusunda Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma politikaları, Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülük ettiği Sıfır Atık Hareketi konusunda Türkiye’nin yaptığı çalışmaları uluslararası kamuoyuna etkin bir şekilde duyurmayı amaçlıyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu