Son Dakika
banner1

Çavuşoğlu'ndan Suriye mesajı: Bakanlar düzeyinde toplantı 10 Mayıs'ta olabilir!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya, İran ve Esed rejimi ile dışişleri bakanları düzeyindeki toplantının 10 Mayıs'ta Moskova'da olabileceğini söyledi.

GÜNDEM 03.05.2023, 11:06
Çavuşoğlu'ndan Suriye mesajı: Bakanlar düzeyinde toplantı 10 Mayıs'ta olabilir!Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dış politika başlıklarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunuyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya, İran ve Esed rejimi ile dışişleri bakanları düzeyindeki toplantının 10 Mayıs'ta Moskova'da olabileceğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:


Bu sene Rus turist göremiyoruz. Bunun da sebebi muhalefetin açıklamaları... Onun dışında diğer ülkelerden gelen turist sayısında artış var.


SURİYE İLE NORMALLEŞME SÜRECİ
Seçimden önce bakanlar düzeyinde toplantı muhtemel. Bakanlar düzeyinde toplantı 10 Mayıs'ta olabilir.

Anayasa Komisyonu kuruldu. Sekiz turda hiçbir şey olmadı. Buradan bir netice almak lazım. Terör örgütleriyle birlikte mücadele etmek lazım. DAEŞ, YPG Suriye'yi bölmek istiyor. Bizim Suriye topraklarında gözümüz yok.

Diğer taraftan Suriyelilerin gönüllü bir şekilde dönmesinin de kontrol edilmesi gerekiyor.

SUDAN'DAN TÜRKLERİN TAHLİYESİ
Şu ana kadar 2 binden fazla kişiyi tahliye ettik. Askeri bir uçakla sağlık personelimizi getireceğiz. Büyükelçiliğimizin olduğu bölgede çok ciddi bir çatışma var. Merkezi yönetim büyükelçiliğin taşınması konusunda tavsiye verdi. Ancak bölgede ateşkese uyulmuyor.

Afrika Birliği ve Etiyopya ile birlikte Sudan'da kalıcı ateşkes için çalışmaları yürütüyoruz.

Elçiliğimiz geçici olarak Port Sudan'a taşınacak.

TAHIL SEVKİYATI
Rusya'nın ihracatındaki sorunlar devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız yoğun seçim döneminde bir çaba sarf etti. Tam bir garanti yok ama ciddi bir çatışma var.

AB İLE İLİŞKİLER: VİZE SERBESTİSİ
AB sözünde durmadı. Yıllardır süren bir tıkanıklık var, fasıllar açılmadı. 

Yorumlar (0)