Son Dakika
banner1

Büyük felakette bilanço ağırlaşıyor: 10 ilde 9 bin 57 kişi hayatını kaybetti

Türkiye 6 Şubat 2023 Pazartesi günü son yüzyılın en yıkıcı iki depremini yaşadı. Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından 7,6 büyüklüğünde ikinci depremle sarsıldık. Depremler, 16 milyon kişinin yaşadığı 10 şehirde binlerce binayı yıktı. İki büyük depremde 9 bin 57 kişi hayatını kaybetti, 52 bin 979 kişi ise yaralandı. İşte bölge bölge yaşanan sıcak gelişmeler...

GÜNDEM 08.02.2023, 23:05
Büyük felakette bilanço ağırlaşıyor: 10 ilde 9 bin 57 kişi hayatını kaybetti

AFAD'ın verilerine göre 6 Şubat 2023 Pazartesi günü saat 04:17'de Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.7; saat 13.24'te Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremler Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay başta olmak üzere diğer pek çok ilde yıkıma neden oldu. Depremin ardından Türkiye genelinde milli yas ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan depremin vurduğu 10 kentte OHAL ilan edildiğini bildirdi.

İşte bölgede yaşanan son gelişmeler:
22.35 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, akşam saatlerinde Adana'ya gelerek deprem bölgesinde incelemelerde bulundu.
20.56: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Cilvegözü sınır kapısı açık. İki kapının da açılması için çalışıyoruz. Bu siyasi değil insani bir konu. gelen yardımların Suriye'ye ulaşması adına gerekli desteği de veriyoruz.
20.11: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay:
"Tren raylarındaki eğilme, depremden çıkan enerjinin ne kadar büyük olduğunu gözler önüne sermiştir. Millet olarak birlik beraberlik içerisinde seferber olmuş haldeyiz. Bugün itibarıyla baktığımızda 790 artçı deprem olduğunu görüyoruz. Hem içeriden hem dışarıdan arama kurtarma faaliyetleri konusunda 21 bin 600 olmuş durumda. Geleceklerle beraber 66 ülkenin arama kurtarma ekiplerini sahada görüyoruz. Beslenme çerçevesinde köylere de ulaşmaya çalışıyoruz artık. Ulaşılamayan yerler olursa helikopterlerle de destek vermeye başladık. Kapalı yolumuz yok. Havalimanı ile ilgili çirkin bir şekilde siyasi çıkar elde etmek amacıyla yapan şeyler vardı. Hatay havaalanında çalışmalar devam ediyor. Doğalgaz konusunda ana iletim hatlarıyla alakalı sorunu çözmüş durumdayız. Tüm afet bölgesine kontrolü bir şekilde doğal gaz vermeye başlayacağız."
18.45 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesindeki öğrencilerin istedikleri illere nakil edileceğini duyurdu.
18.40 ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) bünyesindeki iki kentsel arama ve kurtarma ekibi, Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen deprem sonrası yürütülen yardım çalışmalarına destek olmak amacıyla bugün İncirlik Hava Üssü’ne ulaştı.
"TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLMİŞTİR"
18.15 Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da yaptığı konuşmada, "İki büyük depremde 9 bin 57 kişi hayatını kaybetti, 52 bin 979 kişi ise yaralandı. İşimiz kolay değil. Bölgede etkilenen insan sayısı 13,5 milyon. 71 ilden deprem bölgesine yardım konvoyu yola çıkarıldı. Kimseyi yıkıntıların altında bırakmayacağız. Bu dönem birlik ve beraberlik dönemidir. Hükümetin tüm imkanları seferber edilmiştir. Yıkımın büyüklüğüne hava şartlarının zorluğu da eklendi. Böylesine büyük bir felakete hazır olmak mümkün değil. Devlet millet el ele vererek afetin yol açtığı yıkıntıları kaldıracağız.." ifadelerini kullandı.
18.10 Cumhurbaşkanı Erdoğan Elbistan ve Pazarcık merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunmak üzere Hatay'a geldi.

17.54 Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman'da, 56 yaşındaki Latife Bozan, depremden 61 saat sonra yaralı kurtarıldı.

17.20 Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinde saat 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
15.57 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremin vurduğu illerden Hatay'ın Samandağ ilçesindeki arama- kurtarma çalışmalarını takip etti.
15.45 Kahramanmaraş'ta yıkılan binanın enkazından 58 saat sonra bir çocuk kurtarıldı.
15.46 THY tahliye uçuşlarında rezervasyon uygulamasını kaldırdı. THY'nin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda, "Tahliye seferlerimiz için rezervasyon sistemini kaldırdık. Yolcularımızdan ricamız, havaalanlarında yetkili personellerin yönlendirmelerini beklemeleridir" bilgisine yer verildi.
15.42: Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye ve Suriye'deki mağdurlar için dayanışma çağrısında bulundu.
15.41 Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Kahramanmaraş'ta yürütülen 3 ayrı arama-kurtama çalışmasında, enkaz altında kalan 2'si çocuk 4 kişinin kurtarıldığını duyurdu.

13.55 Cumhurbaşkanı Erdoğan: (Kahramanmaraş merkezli depremler) Şu an itibarıyla vefat edenlerin sayısı 8 bin 574, yaralı sayısı 49 bin 133, yıkılan bina sayısı 6 bin 444.
TRAFİĞE KAPALI GÜZERGAH YOK
13.35 Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye geneli yol ağında ana arterlerin hepsinin ulaşıma açıldığını, deprem nedeniyle trafiğe kapalı güzergah bulunmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan depremzedelerin dertlerini tek tek dinliyor.
ERDOĞAN DEPREM BÖLGESİNDE
13.15 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elbistan ve Pazarcık merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunmak üzere Kahramanmaraş'a geldi.
13.14 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Malatya'da, "Yardım gönderecekler AFAD ile koordinasyon sağlasın" dedi. Fransız dergisi Charlie Hebdo'nun skandal karikatürüne tepki gösteren Bakan Özer, "Tankla girmemize gerek kalmadı yazısı bizi demoralize etmez" ifadelerini kullandı.
12.40: Denizcilik Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "İskenderun Limanı'ndaki yangın; denizden, karadan ve havadan müdahale ile kontrol altına alınmıştır" denildi.
12.15: Depremden etkilenen 10 ilde OHAL ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Meclis Başkanlığına sunuldu.
11.38: Belarus'tan arama kurtarma ekipleri Türkiye'ye hareket etti.
11:30 AFAD, 7 bin 108 kişinin hayatını kaybettiğini, 40 bin 910 kişinin yaralandığını açıkladı.
11:13 Borsa İstanbul'da işlemler durduruldu.
10.49 AFAD: 6 bin 957 vatandaşımız hayatını kaybetti; 38 bin 224 vatandaşımız yaralanmıştır. Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı toplam; 10 gemi, 121 uçak/helikopter bölgede görev yapmaktadır.
10.48 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Gaziantep'te deprem bölgesindeki son durumu aktardı. Bakan Kurum, "Bu akşam itibarıyla şehre elektrik verilmeye başlanacaktır. İletişim noktasında baz istasyonlarımız hasar görmüştü. Gerek mobil gerek burada yapılan tadilatlar iletişimi tamamen çözmüş durumdayız." ifadelerini kullandı. Ayrıca Bakan Kurum Gaziantep'te 900 binanın yıkıldığını ve 551 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yorumlar (0)