Son Dakika
banner1

Bakan Soylu ve Bozdağ Diyarbakır'da duyurdu: İsias Otel'de gizlilik kararı yok!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır'da açıklama yaptı. İsias otel soruşturması dahil olmak üzere deprem bölgesindeki hiçbir soruşturmada gizlilik kararın bulunmadığını açıklayan Bakan Bozdağ, "Hiçbir enkaz delil tespiti yapılmadan kaldırılmadı. 612 şüpheli gözaltına alındı" dedi.

GÜNDEM 25.02.2023, 15:27
Bakan Soylu ve Bozdağ Diyarbakır'da duyurdu: İsias Otel'de gizlilik kararı yok!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, deprem bölgesinde devam eden soruşturmalara ilişkin açıklama yaptı. Bozdağ, "Hiçbir enkaz delil tespiti yapılmadan kaldırılmadı. 612 şüpheli gözaltına alındı" dedi.

Bozdağ'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"Yağma konusunda vaka sayısı 4'tür. Tutuklu sayısı da 4'tür. Sosyal medyaya yansıyan paylaşımların asılsız olduğu ortaya çıktı. Hırsızlıktan 179 kişi tutuklandı.

Şu ana kadar 5 tane nitelikli dolandırıcılık vakası oldu, 7 kişi tutuklandı.

İsias Otel ve diğerleriyle ilgili verilmiş gizlilik kararı yok. Şu anda hiçbir soruşturma hakkında gizlilik kararı yoktur.

Mevzuatlarımızı önemli ölçüde gözden geçirmemiz gerektiğini ortaya koymuştur. Adalet Bakanlığı olarak ceza mevzuatımızı ve diğer mevzuatlarımız konusunda hazırlık içindeyiz.

Örneğin deprem döneminde yaşanan sıkıntılardan istifade ederek haksız kazanç elde etmek isteyen gayriahlaki, gayrihukuki kazanç elde etmek isteyenlerle ilgili yeni yaptırım dönemine geçeceğiz. 5 liralık kirayı 20 yapıyor ya da başka başka hizmetlerde... Çok ağır cezalar olacak. Bunlar özel düzenlemeler. Afet durumlarında olacak."

FAHİŞ KİRA ARTIŞI YAPANLARA TEPKİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise şu açıklamaları yaptı: 

"Kaldırılacak enkazları sadece aşağı yukarı hesap edebiliyoruz. Bir ilçenin enkazı sadece 3-4 ay içinde bitirilebilecek. Sadece Antakya'da 15 milyon ton enkaz kaldırılacak.

Arama kurtarma çalışması yapılan bina sayısı 26 binin üzerinde. 3 Hollanda büyüklüğü olan 110 bin kilometrekarelik bir alanda bu depremle karşı karşıya kaldık.

Fahiş kira artışları deprem kadar acıtıcı bir gerçek. Bu bizi üzmektedir. Vatandaşlarımızdan karakol, 112 dahil başvurabilecekleri her yere başvurmalarını istiyoruz.

Kiracı çıkartmak doğru bir yaklaşım değildir. Deprem bölgesindeki şehirlerin boşaltılması ve nefeslendirilmesi; gerek arama kurtarma çalışmalarının gerek enkazların hızlı şekilde kaldırılması için strateji olarak uyguladık." 

Yorumlar (0)