Son Dakika
banner1

Bakan Kurum'dan deprem bölgesinde açıklama 

Bakan Kurum, "Gaziantep'te can kaybı bin 468 oldu. Deprem bölgedeki 10 ilimizi doğrudan etkilemiştir. Bu deprem doğrudan 13.5 milyon vatandaşımız doğrudan etkilenmiştir" açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 07.02.2023, 11:58
Bakan Kurum'dan deprem bölgesinde açıklama Bakan Kurum dan deprem bölgesinde açıklama
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep'te AFAD Deprem Koordinasyon Merkezi'nde depremin ardından yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Kurum, "Gaziantep'te can kaybı bin 468 oldu. Deprem bölgedeki 10 ilimizi doğrudan etkilemiştir. Bu deprem doğrudan 13.5 milyon vatandaşımızı etkilemiş durumdadır" açıklaması yaptı.

Bakan Kurum'un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Birçok ilimiz doğrudan deprem hasarı yaşamış durumdadır. Tabi hep söylüyoruz ülkemizin yüzde 70'den fazlası deprem bölgelerinde yaşıyor. Bu yaşadığımız deprem Erzincan depreminden sonra ülkemizin son 1 asırda gördüğü en büyük deprem felaketidir."

"10 ilimizi doğrudan etkilemiş, illerimizin birbirine yakın olması, yollardaki sıkışıklık... Yaşadığımız süreç son 1 asırda yaşadığımız en büyük felakettir. Tüm ekiplerimiz, illerimizdeki bakanlarımız, valilerimizin koordinasyonunda bu süreci ilk andan itibaren takip ediyoruz. Bu deprem doğrudan 13.5 milyon vatandaşımızı etkilemiş durumdadır. İlk büyük depremden sonra bazı binalar yoruldu, ikinci büyük depremle birlikte yorulan ve hasarlı binalar da yıkılma durumunda kaldı."

"GAZİANTEP'TE CAN KAYBI 1468'E ULAŞTI"

"Deprem bölgesinde süreci 24 saat esasıyla takip ediyoruz. Gaziantep özelinde baktığımızda 581 yıkık binamız var, can kaybımız 468'e ulaştı. 3 bin 570 yaralı vatandaşımız var, enkazlardan onları kurtardık."

"İlk andan itibaren emin olun yüzlerce ambulansımız bilfiil gerek sahra çadırlarında gerek hastanelerimizde vatandaşımıza her türlü tedavi imkanını sunma gayretiyle çalışıyorlar. Ocaklarımıza ateş düştü, bu acı tarif edilemez. Bu süreci, ikinci 24 saate girdik. 72 saat bizim için çok kıymetli."


"Arama-kurtarma ekiplerimiz koordinasyonunda tüm enkaz alanlarında vatandaşlarımızın yardımına koşuyoruz. Vefat eden vatandaşlarımıza ve tüm Türkiyemize baş sağlığı diliyorum. Antep özelinde baktığımızda, deprem Merkez, Şehitkamil, Islahiye ilçelerinde etkili oldu."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu