Son Dakika
banner1

Bakan Fidan'dan ABD'ye uyarı: Terör örgütü PKK/YPG ile çalışmaktan vazgeçin

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde, Washington yönetiminin, terör örgütü PKK/YPG'yle beraber çalışmaktan vazgeçmesi gerektiğini kuvvetli ifadelerle vurguladı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken görüşme sonrası sosyal medya hesabından açıklama yaparak, Türkiye ve ABD'nin terörle mücadele hedefinin ortak olduğunu, terörün nerede olursa olsun ABD, Türkiye ve müttefiklerin güvenliğini tehdit ettiği mesajını verdi.

GÜNDEM 07.10.2023, 09:33
Bakan Fidan'dan ABD'ye uyarı: Terör örgütü PKK/YPG ile çalışmaktan vazgeçin


Bakanlıktan yapılan bilgilendirmeye göre, Fidan, mevkidaşı Blinken ile telefon görüşmesi yaptı.

Bilgilendirme metninde, "(Bakan Fidan) Bir müttefik olarak ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü YPG'yle beraber çalışmaktan vazgeçmesi gerektiğini kuvvetli ifadelerle muhatabı Blinken'ın dikkatine getirmiş, Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki terörle mücadele operasyonlarının kararlı bir şekilde devam edeceğini kaydetmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Görüşmeye ilişkin bilgilendirmede şunlar da kaydedildi:

"Türkiye'nin bölgede devam etmekte olan operasyonları çerçevesinde, Irak ve Suriye'de bulunan Amerikan güçleriyle aramızdaki çatışmasızlık mekanizması da gündeme gelmiş, bir SİHA'mızın düşürülmesi bağlamında söz konusu mekanizmanın terörle mücadelemize engel teşkil etmeyecek şekilde etkin çalıştırılması konusunda mutabakata varılmıştır."

Görüşmede ayrıca iki bakanın, NATO genişlemesi konusunu da ele aldığı belirtildi.

BLİNKEN: TERÖR TEHDİDİ NEREDE OLURSA OLSUN MÜTTEFİKLERİN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ve ABD'nin terörle mücadele hedefinin ortak olduğunu belirterek, terörün nerede olursa olsun ABD, Türkiye ve müttefiklerin güvenliğini tehdit ettiği mesajını verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Blinken arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Blinken'ın, "ABD ve Türkiye'nin terörle mücadele hedefinin ortak" olduğunu belirttiği kaydedildi.

Blinken'ın "Terör tehdidi, Suriye, Irak ya da başka nerede olursa olsun ABD, Türkiye ve müttefiklerimizin güvenliğini tehdit ediyor." ifadelerine yer verilen açıklamada, Blinken'ın, Türkiye ve ABD'nin koordinasyon içinde ve çatışma ihtimalini azaltarak hareket etmesinin önemine işaret ettiği bildirildi.

Blinken ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Dışişleri Bakanı Fidan'la konuştuk. Ortak hedefimiz olan terör tehdidini bertaraf etmek için faaliyetlerimizi koordine etmeyi ve çatışma ihtimalini azaltmayı görüştük." ifadelerini kullandı.

Görüşmeye ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından yapılan bilgilendirmede ise "(Bakan Fidan) Bir müttefik olarak ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü YPG'yle beraber çalışmaktan vazgeçmesi gerektiğini kuvvetli ifadelerle muhatabı Blinken'ın dikkatine getirmiş, Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki terörle mücadele operasyonlarının kararlı bir şekilde devam edeceğini kaydetmiştir." açıklaması yapılmıştı.

Yorumlar (0)