Son Dakika
banner1

Anayasa Mahkemesi Başkanı'ndan Erdoğan'ın yüzüne karşı saygısızlık.. Kararlarımıza uyacaksınız

AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın "AYM kararlarını beğenmeseniz de uygulamak zorundasınız" dediği yemin töreninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma yapmadan salondan ayrıldı.

GÜNDEM 08.02.2024, 13:20
Anayasa Mahkemesi Başkanı'ndan Erdoğan'ın yüzüne karşı saygısızlık.. Kararlarımıza uyacaksınız


Can Atalay kararı sonrası Anayasa Mahkemesi-Yargıtay gerilimi sürerken dikkat çeken açıklama.. AYM Başkanı Zühtü Arslan, "AYM kararını beğenme yükümlülüğü yok. Kararlara uyulması zorunlu" dedi. Arslan bunları söylerken Cumhurbaşkanı Erdoğan da salondaydı.

"HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ZEDELENİR"

Arslan, bireysel başvuru sürecinden önce temyiz mercileri dahil tüm mahkemelerin Anayasa'yı yorumlayabileceğini; ancak Anayasa'nın 148'inci maddesine göre bireysel başvurunun olağan kanun yolları tüketildikten sonra temyiz aşamasından geçip, AYM'nin önüne geldiğini vurguladı. Arslan, şöyle devam etti:

AYM Başkanı Zühtü Arslan: AYM kararlarını beğenmeseniz de uygulamak  zorundasınız - Evrensel
- Kesinleşen bir karara karşı bireysel başvuru yapıldığında da artık Anayasa'yı yorumlamak ve uygulamak konusunda nihai karar, AYM'ye verilmiştir. Bu bağlamda temyizden geçerek kesinleşmiş yargı kararlarından sonra AYM'nin verdiği karar ve yaptığı yorumdan sonra, görüş farklılıklarının, yorum farklılıklarının bulunduğu gerekçesiyle AYM'nin kararlarına uyulmamasının hiçbir anayasal ve yasal zemini yoktur, temeli yoktur. 

153. MADDE OLMASAYDI DA SONUÇ DEĞİŞMEYECEKTİ

- Esasen Anayasa'da 153'üncü madde olmasaydı da sonuç değişmeyecekti. Zira ihlal kararlarının icrası sadece Anayasa'nın 153'üncü maddesinin bir gereği değildir. Kararların uygulanması aynı zamanda ve her şeyden evvel Anayasa'nın hepimizi bağlayan ve kullandığımız yetkilerin meşruiyetini sağlayan bir toplum sözleşmesi olmasının bu sözleşmeye sadakat yükümlülüğünün ve ahde vefa ilkesinin zorunlu bir konusudur.

YÜKSEK YARGIDA CAN ATALAY KRİZİ

Anayasa Mahkemesi tarafından hakkında iki kere tahliye kararı verilen, tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay'ın dosyasıyla ilgili yüksek yargıda krizin tırmandığı sıralarda bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yargıtay'a destek vererek, "AYM bir çok yanlışları arka arkaya yapar hale geldi" demişti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu