Son Dakika
banner1

Amerika'dan açıklama geldi.. F-16'lar geliyor

ABD yönetimi, İsveç'in NATO üyeliğinin TBMM'de onaylanmasından memnuniyet duyduğunu ve Türkiye'ye F-16 satışının ABD'nin, Türkiye'nin ve NATO müttefiklerinin ulusal güvenlik çıkarlarına uygun olduğunu belirtti.

GÜNDEM 24.01.2024, 13:15
Amerika'dan açıklama geldi.. F-16'lar geliyor

Amerika'dan açıklama geldi.. F-16'lar geliyor

İsveç onayı çıktı: ABD'den peş peşe Türkiye ve F-16 açıklaması

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TBMM'de onaylanan İsveç tasarısını ve Türkiye'ye F-16 satışını değerlendirdi.

Beyaz Saray yetkilisi, ABD Başkanı Joe Biden'ın başından itibaren Türkiye'nin F-16 filosunun modernizasyonuna destek verdiğini kaydetti. Yetkili, "Bu (F-16 satışı) NATO içinde birlikte çalışabilirliği artıracaktır ve ABD'nin ulusal çıkarına uygundur. Yabancı ülkelere silah satışında Kongre önemli bir role sahiptir ve bu konu üzerinde Kongre ile çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden biri de AA muhabirine, TBMM'nin İsveç'in NATO'ya üyeliğini onaylamasının ABD tarafından memnuniyetle karşılandığı ve İsveç'in NATO'ya güç katacağını belirtti.

Sözcü, "Başkan Biden uzun zamandır Türkiye'nin F-16 filosunun modernizasyonuna verdiği destek konusunda açık. Bu muhtemel satış ABD'nin, Türkiye'nin ve tüm NATO müttefiklerinin ulusal güvenlik çıkarlarını destekleyecektir." ifadelerini kullandı.


Kongrenin dış ülkelere silah satışında anahtar bir role sahip olduğunu aktaran sözcü, bazı Kongre üyelerinin açık şekilde "İsveç'in üyeliğinin onaylanmasının Ankara'ya F-16 satışı öncesinde kilit bir değerlendirme" olacağını dile getirdiklerini vurgulandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da X hesabından yaptığı paylaşımda, "ABD, Türk Parlamentosunun İsveç'in NATO'ya üyelik protokollerini onaylayan kararını takdirle karşılamaktadır. İsveç'in üyeliği, ittifakı daha güçlü ve her zamankinden daha birleşmiş hale getirecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise, "Türk parlamentosunun İsveç'in NATO'ya katılım başvurusunu onaylayan oylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu karar ABD Başkanı Joe Biden için önemli bir öncelik olmuştur. İsveç, NATO'ya üyeliği ABD'yi ve İttifakı daha güvenli ve güçlü kılacak güçlü ve yetenekli bir savunma ortağıdır." dedi.

CNN TÜRK Washington Temsilcisi Yunus Paksoy detayları şu ifadelerle aktardı;

Beyaz Saray’dan CNN TÜRK’e özel açıklamalar geldi. Ulusal Güvenlik Konseyi’nden bir sözcünün yaptığı açıklamalara göre ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye'nin hava filosunu modernize etmek için F-16 satışını desteklediğini uzun zamandır açıkça belirtiyor.

Beyaz Saray, CNN TÜRK’e “Bu NATO’nun birlikte çalışma kabiliyetini kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır ve ABD’nin ulusal çıkarınadır. Silah satışlarının onaylanmasında kongrenin önemli bir rolü var ve bu konuda kongreyle birlikte çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.


Bu açıklamalar dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin İsveç’in NATO üyeliğini kabul etmesiyle geldi.

BUNDAN SONRA F-16 SATIŞLARI İÇİN SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Biden yönetiminin Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla kongreye resmi bildirim yapması ve 15 günlük değerlendirme sürecini başlatması gerekiyor.

Biz burada açıkça şunu görüyoruz; Beyaz Saray Başkan Joe Biden’ın satışı desteklediğini ve uzun zamandır desteklediğinin altını çizdiğini görüyoruz. Ayrıca F-16 satışlarının hem ABD için hem de Türkiye için ulusal çıkarlarına olduğunun altını çiziliyor. Bundan dolayı ‘kongreyle birlikte çalışıyoruz’ diyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, X isimli platformu üzerinden bir gönderi de bulundu. Blinken, “Amerika Birleşik Devletleri, Türk parlamentosunun İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin katılım protokollerini onaylama kararını takdir ediyor” dedi.

Türkiye’nin ABD’den talep ettiği 40 adet yeni Blok 70 F-16 savaş uçağı ve mevcut filosuna 79 modernizasyon kiti için resmi onay süreci, henüz resmi olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Kongre’ye gönderilmiş değil.

Öncesinde Türk karşıtı Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez tarafından uzun süre engellenen satış, Menendez’in yolsuzluk suçlamaları sonrası başkanlıktan istifa etmesiyle dönüp dolaşıp İsveç’in NATO üyeliğine bağlanmıştı.

İKİ KONU BAĞLANTILI

Bunun ilk sinyallerini ABD Başkanı Joe Biden, 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2’nci turunun sonuçlanmasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmek için aradıktan sonra vermişti. Biden, “Erdoğan hâlâ F-16’larla ilgili bir şeyler üzerinde çalışmak istiyor. Ona İsveç’i içeren bir anlaşma istediğimizi söyledim, hadi bunu halledelim” diyerek ilk kez iki konuyu birbirine bağlamıştı.

RESMİ BİLDİRİM ŞART

Washington’da beklenti, Türkiye’nin ilk önce İsveç’in NATO üyeliğini tamamlaması. Geçtiğimiz ay Hürriyet’e konuşan üst düzey Beyaz Saray kaynakları, “Bazı Kongre üyeleri, Türkiye’ye F-16 satışına yeşil ışık yakmadan önce Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılım başvurusunu onaylamasının önemli bir husus olduğuna inanıyor” demiş ve bunun Başkan Biden için önemli olmaya devam ettiğini söylemişti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu