Son Dakika
banner1

Akbaşoğlu: Yaşa takılmadan istisnasız şartları tamamlayan emekli olacak

Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, EYT düzenlemesinin ayrıntılarını açıklıyor. Akbaşoğlu, yasa teklifinin 5 milyon çalışana dönük tarihi bir düzenleme olduğunu belirterek, AK Parti ve Cumhur İttifakı tarafından Meclis'e sunulduğunu söyledi. Akbaşoğlu, "Düzenleme 4 maddeden oluşuyor. Yaşa takılmadan istisnasız şartları tamamlayan emekli olacak" dedi. Akbaşoğlu: Yaşa takılmadan istisnasız şartları tamamlayan emekli olacak

GÜNDEM 30.01.2023, 11:08
Akbaşoğlu: Yaşa takılmadan istisnasız şartları tamamlayan emekli olacak

"Bugün EYT ile ilgili kanun teklifimizi TBMM’ye başkanlığına sunuyoruz. Hayırlı olsun.

2022 yılı içinde hem AK Parti hem MHP’yi ziyaret ederek taleplerini dile getirdiler. Prim ve sigortalılık süresini doldurmakla birlikte yaşa takılanların talebini ilettiler.

Bütün sosyal güvenlik sistemlerinde 3 şart aranır. Bir tanesi sigortalılık süresi, ikincisi prim günü ödeme sayısı, üçüncüsü yaş şartı. Kamuoyunda EYT adı altında oluşan platformlar, dernekler, çeşitli yapıların bu konudaki talepleri söz konusu oldu. Ve özellikle bizim bu açıklamalarımızı ortaya koymakla beraber EYT platformları, çeşitli dernekler 2022 yılı içerisinde farklı zaman süreçlerinde AK Parti, MHP’yi ziyaret etmek suretiyle bu konuda taleplerini dile getirdiler ve prim süresini doldurmak ve sigortalılık süresini doldurmakla beraber yaşa takılan birçok insanın taleplerini bizlere ilettiler.

Yaş şartının ortadan kaldırılması talebi söz konusu oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın, AK Parti Grup Başkanvekillerimize, Çalışma Bakanı ve Maliye Bakanımıza bu konuyla ilgili çalışmaları ortaya koyduk. Bu teklifimizi en son cuma günü yapılan müzakereler sonucunda milletvekili arkadaşlarımız, Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı çerçevesinde bürokrat arkadaşlarımızın son değerlendirme neticesinde en son şekli milletvekili arkadaşlarımız tarafından imzalanmak suretiyle bu teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduk.

'5 MİLYON ÇALIŞANA DÖNÜK BİR DÜZENLEME'

Yaklaşık 5 milyon çalışanımıza dokunan bir düzenlemeyi ihtiva eden bu önemli ve tarihi reforma sağlam bir iradeyle, bütün milletimizin dertleriyle dertlenen, refah seviyesini yükseltmeye alım gücünü artırmaya yönelik destekle büyük bir ekonomik sıçrayışa imza atan milli ekonomi modelini hayata geçiren sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.

EYT platformlarımız yaş şartının kaldırılmasını talep etmişlerdi. Yaşa takılma engelinin kaldırılması mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde yaşa takılmadan emekli olma hakkına sahip. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı'nda geçerli. Yaş meselesi kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ortadan kalacak.

"YAŞA TAKILMADAN İSTİSNASIZ ŞARTLARI TAMAMLAYAN EMEKLİ OLACAK"

8 Eylül 1999'dan önceye sigortalılık süresini mevcut mevzuatla götüren çalışanlar yaş şartı olmadan emekli olacak.

İkinci olarak çalışma hayatının desteklenmesi ve kayıt içinde bunun devam etmesi üretimin ihracatın ekonominin büyümesi ve bu konuda sekteye uğranılmaması amacıyla biz bu konuda sosyal güvenlik destek primini getirmek suretiyle 5 puan iş yerlerine bu konuda her bir çalışan emekliliği hak edip emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içinde tekrar işe başlama durumunda olan tüm çalışanlarla ilgili bu kanun teklifi bünyesinde yaklaşık 500 lira desteklemeyi Hazine üstleniyor ve yüzde 5 oranında bir destek primi veriliyor.

Üçüncü olarak da düzenlememiz taşeron olarak bilinen ve bizim yaptığımız düzenlemeyle işçi statüsüne geçen tüm yüzbinlerce arkadaşımızla ilgili düzenleme yapıyoruz. Buna göre 375 sayılı KHK'de geçici 23-24 maddesinde düzenlenen emekliğe hak kazanıldığı takdirde bu çalışan işçilerin zorunlu olarak iş akdinin feshine yönelik düzenlemeyi kaldırıyoruz ve emekliliği hak eden taşerondan işçi kadrosuna geçen çalışanlar için ister emekli olabilme, isterse kendi yerlerinde çalışabilme imkanlarını sağlıyoruz. Bu konuda yüz binlerce insanımızın da zorunlu emekliliğini kanun teklifi kapsamında ortadan kaldırmış oluyoruz.

Bu irade sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu sağlam bir iradedir. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak da bu ortaya konulan yaklaşımı bizler biraz evvel kısaca sürecine temas ettiğim çerçeve içinde demenin elhamdülillah o 5'inci adımı da atmanın mutluluğu içindeyiz. Bu teklifin tüm EYT ve çalışan kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu