Son Dakika
banner1

AB'nin Türkiye raporuna tepki: Utanç verici...

Avrupa Birliği Komisyonu’nun 2023 yılı Türkiye raporuna, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten sert tepki geldi. Çelik, ”AB için utanç vericidir' dedi.

GÜNDEM 09.11.2023, 13:21
AB'nin Türkiye raporuna tepki: Utanç verici...


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun 2023 yılı Türkiye raporuna tepki gösterdi.

Çelik, komisyonun Türkiye'ye karşı fanatik ve önyargılı bir değerlendirme yaptığını vurguladı.

"Türkiye'ye karşı önyargılı bir yaklaşım"

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Ömer Çelik, şu ifadelere yer verdi: "Avrupa Birliği Komisyonu'nun 2023 yılı Türkiye Raporu, önceki raporlarda da gözlemlendiği üzere Türkiye'ye karşı önyargılı bir yaklaşımı yansıtması bakımından aynı fanatik değerlendirmeleri sürdürmektedir.

Bu rapor kapsamında Türkiye'nin Filistin'de yaşanan İsrail katliamına karşı duruşunun AB'yle tamamen uyumsuz olduğunun vurgulanması, AB için utanç vericidir. Türkiye'nin bu şekilde kayda geçmesini Avrupa ve tüm dünya halkları takdirle karşılayacaktır…

"Utanç verici bir yaklaşım"

Avrupa Birliği Komisyonu ve AB'nin önde gelen devletleri, Gazze'de yaşanan felakete rağmen sergiledikleri tavır ile insani ve evrensel değerler adına konuşma salahiyetini tamamen kaybetmiştir.

Avrupa Birliği ülkeleri ve organlarının ortaya koydukları bu tavır, başta Türkiye olmak üzere insanlığın vicdanını esas alan tüm halkların ve devletlerin karşısında utanç verici bir yaklaşımdır.

"Tarihe kara bir leke olarak geçen tutum..."

Avrupa sokakları ile Avrupa devletleri arasında güçlü bir ayrışmanın yaşandığına tanık oluyoruz.

Avrupa sokakları, Filistin'deki insani felakete ilişkin, türlü engellemelere rağmen, evrensel değerlere ve uluslararası hukuka uygun bir tavır ortaya koymuştur.

Buradan bir kez daha Avrupa halklarını selamlarken, AB organlarını tarihe kara bir leke olarak geçen tutumlarına dair bir kez daha uyarıyoruz."

"HAKSIZ ELEŞTİRİLERİ TÜMÜYLE REDDEDİYORUZ"

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "AB raporundaki Yargı Ve Temel Haklar faslındaki mesnetsiz iddiaları ve haksız eleştirileri tümüyle reddediyoruz.Kendi aralarında bile tartışmalı temel haklar alanındaki pek çok konuda ülkemize yönelik haksız iddialarda bulunulması, AB'nin samimiyetsiz ve çifte standartlı yaklaşımının bir tezahürüdür." ifadeleri yer aldı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu