Son Dakika
banner1

15 Temmuz dünyaya örnek oldu!

Bolivya Devlet Başkanı 'Erdoğan manevrası' ile darbecileri püskürttü... Bolivya'da hükümet sarayını ele geçirerek darbe girişimi yapan cuntacılar, Devlet Başkanı Arce'nin halkı sokağa çağırmasının ardından püskürtüldü. Arce'nin bu hamlesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz'daki tavrına benzetildi. Devlet Başkanı Arce’ın “Erdoğan manevrasına” başvurduğu belirtildi.

GÜNDEM 27.06.2024, 16:02 27.06.2024, 18:10
15 Temmuz dünyaya örnek oldu!

Bolivya'da hükümet sarayını ele geçirerek darbeye kalkışan cuntacıların, Devlet Başkanı Arce tarafından halkın sokağa davet edilmesinin ardından püskürtüldü. 

Bolivya’daki darbe olayları, Türkiye’de 15 Temmuz 2016’da meydana gelen askeri kalkışmaya benzetildi.

Devlet Başkanı Arce’ın “Erdoğan manevrasına” başvurduğu belirtildi. Halkı meydanlara çağıran Arce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izinden gitti.

Bolivya’daki başarısız darbe girişimi “Erdoğan, Dünya’ya darbeye nasıl müdahale edileceğini öğretti” yorumlarını da beraberinde getirdi.

AK Parti'den Bolivya'daki darbe girişimine tepki!

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 15 TEMMUZ'DA HALKI SOKAĞA DAVET ETMİŞTİ

15 Temmuz dünyada darbeler tarihinin seyrini değiştirdi. FETÖ’cülerin 15 Temmuz hain darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı sokağa davet etmesinin ardından milletin sağlam iradesi ile bertaraf edilmişti.

Bolivya’da dün akşam saatlerinde gerçekleşen askeri kalkışmanın Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce’nin halkı sokağa davet etmesinin ardından bastırılması 15 Temmuz’u hatırlattı.

Bolivya’da dün akşam saatlerinde yaşanan askeri kalkışmanın seyri, FETÖ’cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimini hatırlattı. 15 Temmuz gecesi milletin sağlam iradesi ile bastırılan darbe girişimi dünyaya darbelere karşı nasıl müdahale edileceğini gösterdi.

Bolivya'nın başkenti La Paz'da Başkanlık Sarayı, dün akşam saatlerinde askerler tarafından basıldı. Basında çıkan haberlere göre, askeri kalkışma 25 Haziran tarihinde görevden alınan eski ordu komutanı Jose Zuniga öncülüğünde gerçekleşti.

 15 Temmuz dünyaya örnek oldu! Bolivya Devlet Başkanı 'Erdoğan manevrası' ile darbecileri püskürttü... - Resim : 3

ARCE DE HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI
 

Bolivya'da askerlerin hükümet binasına zorla girmesinin ardından Devlet Başkanı Luis Arce,"Bolivya'nın devlet başkanı ve bakanları görevlerinin başındadır ve halkı demokrasiye sahip çıkmaya davet ediyorum. Askerler, derhal çekilmeli ve görevlerinin başına dönmelidir.

Demokrasiye ve anayasaya saygı duymalarını istiyorum." ifadeleri ile halkı meydanlara çağırdı.

Eski Devlet Başkanı Evo Morales ise X hesabından, ordunun hükümete darbe yapmaya çalıştığını belirtti.Halka ulusal seferberlik çağrısında bulunan Morales, demokrasinin savunulmasını ve Bolivyalılardan meydanlara çıkarak darbeye direnmelerini talep etti.

 15 Temmuz dünyaya örnek oldu! Bolivya Devlet Başkanı 'Erdoğan manevrası' ile darbecileri püskürttü... - Resim : 4

BOLİVYALILAR İRADESİNE SAHİP ÇIKTI
 

Bu çağrıya uyan binlerce Bolivyalı, hükümet binasının bulunduğu La Paz'daki Murillo Meydanı'na doğru hareket etti. Askerler, kalabalığı gaz bombası ve tazyikli su ile durdurmaya çalışırken çok sayıda kişi yaralandı.

Darbe girişiminde bulunan askerlerin hükümet binasının kapılarını kırmasının ardından Arce, kabine üyeleri ile giriş katına indi, askerlerin derhal hükümet binasından çekilmesi ve birliklerin dönmesi emrini verdi.

Darbe girişimini başlatan Zuniga dahil 3 üst düzey komutanı görevden alan Arce, ulusa sesleniş konuşmasında Jose Wilson Sanchez'i yeni ordu komutanı olarak atadığını duyurdu.

Sanchez'in emrini dikkate alan askerler ve zırhlı araçtakiler, halkın yoğun tepkileri arasında hükümet binası çevresi ve Murillo Meydanı'nı terk etti.

ARCE: DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI DİMDİK AYAKTA OLACAĞIZ
 

Hükümet binası balkonundan binlerce destekçisine seslenen Arce, "Ülkemiz, bir darbe girişimine maruz kaldı. Bu itaatsizliğe izin vermeyeceğim, demokrasimizi tehdit eden her türlü darbe girişimine karşı dimdik ayakta olacağız." ifadelerini kullandı.

BOLİVYA HALKINA TEŞEKKÜR
 

Arce, darbe girişiminin bastırılmasının ardından sosyal medya hesabından, "Bolivya demokrasisinin imajına zarar vermekten başka bir işe yaramayan darbe girişimini reddettiklerini ifade ederek sokaklara çıkan ve farklı medya aracılığıyla kendini ifade eden tüm Bolivya halkını ve toplumsal örgütlerimizi selamlıyor ve en içten şükranlarımızı sunuyoruz.

 Bolivyalıların ülkeyi ileriye taşımak için çalışması gerektiğinde uluslararası düzeyde gereksiz belirsizlikler yaratıyor.

 Demokrasi her zaman kazanacaktır!" sözleri ile darbeye karşı direnen vatandaşlarına teşekkür etti.

15 TEMMUZ ÖRNEK OLDU
 

Bolivya'da darbe girişimine karşı devlet ve halkın verdiği tepki 15 Temmuz'da yaşanan süreci hatırlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı dünyaya örnek oldu.

Bolivya’nın yanı sıra, Burkina Faso’da da darbe halkın desteği ile bastırılmıştı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu