Son Dakika
banner1

Selçuk Bayraktar : SİHA testte başarılı olunca beni tutuklamak istediler

Baykar'ın devlet desteği sayesinde büyüdüğü iddialarına da tepki gösteren Bayraktar, "Selçuk Bey, 2016'da damat oldu. Biz zaten 2016'da Bayraktar TB-2'yi teslim etmiş bir firmaydık. Devlet bankalarından hiçbir zaman kredi kullanmadık. Biz iş yaptığımız devlet kurumlarından en ufak ar-ge desteği almadık. Nakit hibe kullanmadık. 2022 yılında Baykar'ın imzaladığı sözleşmelerin yüzde 93'ü ihracattan." diye konuştu.

GENEL 17.01.2023, 11:39
Selçuk Bayraktar : SİHA testte başarılı olunca beni tutuklamak istediler

Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar Habertürk TV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın İHA ve SİHA'lara yönelik "Hükümet tarafından bunlar kutsal hale getirildi. Dokunanı yakarız deniyor. Kusura bakmasınlar ama biz dokunacağız" sözlerine tepki gösteren Bayraktar, "Bize iftira atan şahıs bir gün kapımızı çalıp sormadı. Nakit hibe ne almışız? Bu iftiraları beklemezdik. Gelince bakacaksak şimdi niye manipülasyon yapıyorsun." dedi.

"2016'DA BAYRAKTAR TB2'Yİ TESLİM ETMİŞTİK"

Baykar'ın devlet desteği sayesinde büyüdüğü iddialarına da tepki gösteren Bayraktar, "Biz 2016 zaten Bayraktar TB2'yi geliştirmiş ve teslim etmiş bir firmaydık. Baykar, bütün yaptığı işler boyunca tek kuruş kredi kullanmamış firma. Biz iş yaptığımız devlet kurumlarından bir kuruş AR - GE desteği almadık. Nakit hibe kullanmadık. Bugün 2022 yılında Baykar'ın imzaladığı sözleşmelerin yüzde 99.3'ü ihracattan. Baykar'ın varlığı zaten rekabet ortamı oluşturuyor. En temel bu alandaki vizyonumuz bu işlerin rekabete açılması." ifadelerini kullandı.

KIZILELMA İLK UÇUŞUNU YAPTI

Biz 2021 yılında kamuoyunda paylaştık. 2022 Mart ayında KIZILELMA ismini verdik. Biz KIZILELMA'yı ilk kez 30 Ağustos 2022'de halkımızla buluşturduk. 14 Aralık'ta KIZILELMA'nın ilk uçuşunu gerçekleştirdik. İlk uçuş havacılıkta çok önemli bir adımı ifade ediyor. KIZILELMA ile aslında bambaşka bir dünyanın bize kapılarını açtıran teknolojik platform. İlk uçuş çok kritik bir kilometre taşı. Havacılıkta ilk uçuş tarihi milattır. İlk uçuş tarihinden sonra servise giriş tarihi verilir. Kendi imkanlarımızla bu adımı attık. Bundan 20 yıl önce Baykar 5 kişilik bir ekipti. Baykar ile birlikte yürüyen bine yakın yerli tedarikçisiyle bu noktada.

BAYKAR'A DEVLET DESTEĞİ POLEMİĞİ

Konuyu 180 derece tersinde gösterme çabası. 2004 yılında biz ufacık bir firmaydık. Sonra savunma sanayi başkanlığı dedi ki bizim mini insansız hava aracına ihtiyacımız var. 4 firma katıldı, bir tanesi de üniversiteydi. Biz o işi aldık teslim ettik. En ufak bir AR - GE desteği yoktu. Türkiye için insansız hava aracı bir kıvılcımdır. İHA Türkiye için dönüm noktası diye 20 yıl önce söyledik. Siz sıfırdan bir teknolojik yapı geliştiriyorsanız belli aksaklıklar yaşanabilir. Biz Baykar'ın tarihi boyunca çok ince oyunlarla karşılaştık. Bu işleri durdurmak kolay, yapmak zor. Şu an öyle büyük iftiralarla karşıyayız ki...

BAYRAKTAR TB2'NİN İLK HİKAYESİ

Dediler ki savunma sanayi başkanlığı bizim bu alandaki başarılarımızı gördüler ki, sizi rekabet usulüyle davet ediyoruz. 15 bin feet irtifaya çıkabilen havada 6 saat kalabilen 100 kilometrelerden haberleşen bir taktik sınıfı insansız hava projesine iki firmayı davet ediyoruz. Hiçbir devlet desteği, AR - GE yok. Dediler ki sizin bu işe girebilmeniz için teminat mektubu istiyoruz dediler. O zaman bize çok ufak bakılıyor. Biz 2 yıl boyunca bu projeye çalıştık. Bayraktar TB2'nin nasıl doğduğunu anlatıyorum. 2007'de davet edildik. Pist bulamıyoruz. Kendi imkanlarımla uçak yaptım test uçuşu yapamadım. İzinsiz yaptı ilk uçuşunu. Bayraktar TB2'nin ilk versiyonu öyle uçtu. Teminat mektubu hiçbir banka bize vermiyor. Selçuk Bayraktar ekiple Sinop'a gitti. Orada uçağı uçururken uçaklardan bir tanesi bir baskı yapıyorlar Selçuk'a. Daha hızlı çık diye çok büyük baskı geliyor uçak kaza kırım geçiriyor. Ben askerlikten izin alıp Sinop'a gittim. Biz ikinci uçakta devam ettik biz 19 bin feete çıktı. Cuma günü son uçuş yapılıyor, uçak havada 3 ekim 2009. Gece 10 uçak otomatik indi. Oradan o heyetin üyesi olmayan bir kişi dedi ki ben bu uçağın otomatik indiğine inanmıyorum. Dedi ki tuşa bastınız. Çavuş esas duruşa geç dedi bana. Bunlar hemen beni tutuklatmak için Ankara'yı aradılar. Devlet hiçbir destek vermemiş, bütün varlığını yatırmışsınız bunu ülkenin askerine sunuyorsunuz karşılaştığınız şeye bakın. Bir anda çavuş esas duruşa geç moduna geçiyorsunuz. O dönemin Ankara'daki savcısı herkesin ifadesini alın ve tutuklamayın. Bu kişi heyette değil. Bu kişi bu olaydan sonra askeriyeden istifa edip rakip firmaya girdi.

Yorumlar (0)