Son Dakika
banner1

Selahattin Demirtaş'tan mahkemede skandal sözler: Türkler İşgalci' dedi

Her seferinde CHP'lilerin selam gönderdiği Selahattin Demirtaş, 'Kobani' davasında mahkemede skandal açıklamalarda bulunarak, Türklere ve Anadolu'da geçmişten bugüne kurulan tüm Türk devletleri için "işgalci" dedi. Demirtaş, “Sayın yargıçlar bize neden yargılanıyorsunuz diye sorarsanız size şöyle açıklayayım: Bizim halkımız karnını doyurmak, neslini sürdürmek, hayatta kalmak istiyor. Türkler de bunun için ana vatanım Kürdistan’a bin yıl önce geldi. Ana vatanım olan Kürdistan’ı işgal eden bu devlettir" ifadelerini kullandı.

GENEL 04.01.2024, 04:43
Selahattin Demirtaş'tan mahkemede skandal sözler: Türkler İşgalci' dedi

2014 yılında Kobani bahanesiyle başlayan ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin davanın duruşmasında eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, skandal açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, mahkemede, Türklere ve Anadolu'da geçmişten bugüne kurulan tüm Türk devletleri için "işgalci" dedi. Demirtaş, “Sayın yargıçlar bize neden yargılanıyorsunuz diye sorarsanız size şöyle açıklayayım: Bizim halkımız karnını doyurmak, neslini sürdürmek, hayatta kalmak istiyor. Türkler de bunun için ana vatanım Kürdistan’a bin yıl önce geldi. Ana vatanım olan Kürdistan’ı işgal eden bu devlettir" ifadelerine yer verdi.

İddianame ve olayın geçmişi
İddianameye göre, Suriye'deki iç savaş nedeniyle terör örgütü DEAŞ'ın Kobani'ye (Ayn el-Arap) saldırması üzerine Ekim 2014'te HDP yönetimi ile terör örgütü PKK elebaşları, sokağa çıkma çağrısında bulundu.

Bunun üzerine aralarında İstanbul, Ankara, Bursa ve Diyarbakır'ın da olduğu 35 il ve 96 ilçede yasa dışı gösteriler başlatıldı, kolluk güçlerinin yanı sıra siviller de hedef alındı.

Olaylarda 37 kişi hayatını kaybetti, 761 kişi yaralandı, 197 okul yakıldı, 269 kamu binası tahrip edildi, 1731 ev ve iş yeri yağmalandı, 1230 araç kullanılamaz hale getirildi.

Olayların azmettiricisi olmakla suçlanan eski HDP genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile PKK'nın sözde üst düzey yöneticilerinin de aralarında olduğu 73'ü firari 108 sanık hakkında 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu