Son Dakika
banner1

Lisansı uzatılmadı; DW Türkçe kapatılıyor!

Almanya merkezli yayın kuruluşu Deutsche Welle’nin Türkçe servisi (DW Türkçe), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı çalışma lisansını uzatmadığı için Türkiye’deki ofisini kapatıyor.

GENEL 21.03.2023, 08:48
Lisansı uzatılmadı; DW Türkçe kapatılıyor!

DW'nin Türkiye'deki irtibat bürosu, Sanayi Bakanlığı'nın lisans süresinin uzatmaması nedeniyle kapatılıyor. DW Türkçe Yöneticisi Erkan Arıkan, bakanlığın kararını "basın özgürlüğüne darbe" olarak nitelendirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın talebi ile Deutsche Welle'nin (DW) Türkiye'deki irtibat bürosunun bürosunun çalışma süresini uzatmadı. DW, iki yıllık çalışma izninin süresinin uzatılması için geçen Şubat ayında Bakanlığa başvurmuştu. Ancak Bakanlığın başvurusuna olumlu yanıt vermemesi nedeniyle DW'nin irtibat bürosu faaliyetlerine 28 Mart'tan itibaren son verecek.

DW Türkçe Yayınlar Yöneticisi Erkan Arıkan, DW'nin Türkiye'deki gazetecilik faaliyetlerinin bir süredir engellemelerle karşılaştığını vurgulayarak "DW'nin Türkiye'deki gazetecilik faaliyeti yıllardır engellemelerle karşılaşıyor. Türk yetkili makamlarının engellemeleri, 2022 yılı yazında DW'nin tüm dillerdeki internet sayfalarına erişimin engellenmesiyle zirveye ulaştı. DW'nin kardeş kuruluşu Media Services GmbH’nin uzatma başvurusunun reddedilmesi ve buna bağlı olarak Türkiye irtibat bürosunun kapatılması kararı da basın özgürlüğüne vurulan bir darbedir” dedi. Arıkan, ancak DW'nin Türkiye'deki siyasi ve toplumsal gelişmelerle ilgili Türkiye'den objektif haberciliğini sürdüreceğini vurguladı.

DW'nin Türkiye'deki muhabirlerinin çalışma ilişkileri ve ödemeleri, sadece bu amaçla kurulmuş olan irtibat bürosu üzerinden idare ediliyordu. DW, alınan karara ilişkin hukuki adımlar atmayı değerlendiriyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu