Son Dakika
banner1

Birçok il için kuraklık alarmı verildi! İşte kapıdaki tehlike

Yurt genelinde yağış oranı yüzde 52 azaldı. Son 22 yılın en kurak kışı yaşanırken, en fazla azalma Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kaydedildi.

GENEL 23.02.2023, 17:01
Birçok il için kuraklık alarmı verildi! İşte kapıdaki tehlike

Geçtiğimiz dönemlerde alarm veren barajlar, yağış sayesinde yeterli seviyeye yükselirken, bu yıl kış geç geldi. Türkiye, kış sezonuna oldukça geç bir giriş yaparken, ilk kar tanesi ocak ayının sonlarına doğru düştü.

22 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİ

Kış aylarında kurak bir sezon geçerken, yurt genelinde yağışlar normaline göre yüzde 52 azalarak son 22 yılın en düşük seviyesinde kaldı.

AA muhabirinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 2023 Ocak Ayı Alansal Yağış Raporu verilerinden derlediği bilgilere göre, 1991-2020 dönemini kapsayan ocak ayı yağış ortalaması metrekareye 69,8 kilogram olarak gerçekleşti.

EN ÇOK AZALMA YÜZDE 74 İLE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ
En fazla azalma, yüzde 74 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kaydedildi.

Yağışlar, Çanakkale-Antalya hattının batısında normallerin biraz üzerinde görülürken, doğusunda ise azaldı.

Azalma oranı Kars, Ardahan, Erzurum çevreleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi ve güneyi, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Şırnak, Mardin ve Şanlıurfa çevrelerinde yüzde 80'in üzerine çıktı.

Ocak ayında en fazla yağış metrekareye 145 kilogramla Antalya, en az yağış 4,7 kilogramla Kars'a düştü. Normallerine göre yağışlarda en fazla azalma yüzde 87 ile Çankırı, en fazla artış ise yüzde 31 ile Burdur'da kaydedildi.

Yağışlı gün sayıları, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'nun doğusu ile Mardin, Şırnak, Batman çevrelerinde 3 gün ve altında, Şanlıurfa, Samsun, Antalya, Muğla, Manisa, İzmir, Balıkesir, Bursa çevreleri ile Marmara Bölgesi'nin kuzey kesimlerinde 10-15 gün aralığında görüldü.

O İLLERE DİKKAT!

Üçer aylık dönemler halinde elde edilen meteorolojik kuraklık analizlerine göre, "olağanüstü kuraklık" şeklinde tanımlanan ileri düzey kuraklığın etkisini gösterdiği iller şöyle sıralandı:

Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir'in kıyı kesimleri, İstanbul, Yalova ve Kocaeli kıyıları, Düzce, Sakarya, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar ile Isparta çevreleri, Ankara'nın doğusu, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Nevşehir, Çankırı, Konya, Karaman, Rize çevreleri ile Bayburt ve Erzincan'ın doğusu, Kars, Muş, Bitlis ve Siirt, Van'ın doğusu, Mersin kıyıları ile Osmaniye'nin iç kesimleri.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu