Son Dakika
banner1

Türk işçi bulamayan müteahhitler Vietnam'dan işçi getiriyor

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, sektördeki eleman sıkıntısından dert yandı.

EKONOMİ 06.06.2024, 10:17
Türk işçi bulamayan müteahhitler Vietnam'dan işçi getiriyor

Sektörün sorunlarının olduğu ve bunların başında da eleman sıkıntısının geldiğine işaret eden Erdal Eren, “Senede 3 milyon gencimizi üniversitede sevk ediyoruz, üniversiteyi o kadar kolaylaştırıyoruz ki birkaç soruya işaret koyup, onlar da yanlış çıktığı için eksi puan alan öğrencileri de üniversiteye alıyoruz." dedi.

Sözlerine devam eden Eren, şantiyelerde çalıştıracak usta, işçi ve operatör bulamadıklarına vurgu yaptı.

Ekonomim gazetesinden Hüseyin Gökçe’nin haberine göre Eren, artık Türk işçileri yurt dışına götürmek yerine şantiyelere Vietnam'dan ve Filipinler'den insan getirtmeye başladıklarını söyledi.

Eğitim sisteminin ihtiyaç duyulan branşlara göre düzenlenmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Eren son olarak şunları söyledi:

Ülkemizin önümüzdeki yıllarda ne tür bir istihdam ihtiyacı olduğuna bakmadan bütün gençleri üniversiteye yönlendiriyoruz. O nedenle maalesef şantiyelerde çalıştıracak usta, işçi, operatör bulamıyoruz. Türkiye’den yurt dışını çalışan götürmeyi bırakın, şantiyelerimize Vietnam’dan, Filipinler’den insan getirmeye başladık. Bu sorunları sizlerin de aynı şekilde yaşadığınızı biliyorum. Gerçekten ülkemizin ihtiyaç duyduğu branşlara eğilecek şekilde eğitim sistemimizde gerekenleri beraberce yapalım.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu