Son Dakika
banner1

TCMB Başkanı Erkan'dan büyüme ve enflasyon açıklaması: Gerileme başladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Hafize Gaye Erkan dikkat çeke büyüme ve enflasyon açıklaması geldi. "Artık bu istikrardan taviz verme lüksü kalmamıştır" diyen Erkan, enflasyonun ana eğiliminde bir gerileme başladığını ve devam edeceğini söyledi. İşte detaylar...

EKONOMİ 29.11.2023, 12:47
TCMB Başkanı Erkan'dan büyüme ve enflasyon açıklaması: Gerileme başladı     

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yaptığı açıklamada enflasyonun ana eğiliminde gerileme başladığını söyledi.

TCMB Başkanı Erkan'dan büyüme ve enflasyon açıklaması: Gerileme başladı

Erkan yaptığı açıklamada "Enflasyonun ana eğiliminde de bir gerileme başladı. Kasım ayı öncü göstergeleri aylık enflasyondaki gerilemenin devam edeceğine işaret etmekte" diye konuştu.


Fiyat istikrarına da dikkat çeken Erkan "Düşük enflasyon, tek başına fiyat istikrarından çok daha geniş anlamda bir istikrara tekabül ediyor ve artık bu istikrardan taviz verme lüksü kalmamıştır" dedi.

KASIM AYINDA ENFLASYONDA GERİLEME BAŞLADI
Attığımız adımlarla büyükşehirlerdeki kiralarda yavaşlama eğilimi görüyoruz. Enflasyonun ana eğiliminde gerileme başladı. Kasım ayı öncü göstergeleri enflasyondaki gerilemenin devam ettiğini göstermektedir. Enflasyon tepe noktasına ulaştıktan sonra 2024 yılının ikinci yarısında gerileyecek. Döviz kurundaki istikrarın da katkısıyla aylık enflasyon üzerindeki şoklar azalarak maliyetlere ilişkin öngörülebilir artacaktır. Otomotiv ve beyaz eşyada talebi canlandırmak için yeniden fiyat indirimleri görmekteyiz.


Başlangıç koşullarının oluşmaya başladığını gördüğümüz emlak fiyatlarının enflasyonun gerisinde kalmaya başlayan artışları ve yeni kiralık fiyatlarında yatay seyir de döviz kuruyla birlikte enflasyon beklentilerinin daha da iyileşmesine yol açacak.

Enflasyonun ana eğiliminde de bir gerileme başladı. Kasım ayı öncü göstergeleri enflasyondaki gerilemenin devam ettiğini göstermektedir. Enflasyon tepe noktasına ulaştıktan sonra 2024 yılının ikinci yarısında gerileyecek. Döviz kurundaki istikrarın da katkısıyla aylık enflasyon üzerindeki şoklar azalarak maliyetlere ilişkin öngörülebilir artacaktır. Dayanıklı mal ve ürün fiyatlarında düşüş genele yayılarak devam edecek. Talepteki dengelenme sürecini gelişimin önündeki anahtar olarak görüyoruz. Tüm bu süreç boyunca kredi gelişiminin doğru hız, kompozisyonda olmasını önemsiyoruz. Nitelikli büyümeye odaklanılmalı.

Fiyat istikrarı ve bununla pekişecek olan finansal istikrarı sürdürülebilir büyümenin olmazsa olmazıdır. Enflasyonun yüksek ve oynak olduğu durumlarda enflasyon belli eşit değerlere gerileyene kadar doğru politikalarla dezenflasyon başlatılabilir. Amaç kararlı bir şekilde dezenflasyon sürecini devam ettirmek olmalıdır.

Para politikası adımlarımızın hedeflediğimiz sonuca ulaşmasının zaman alacağının bilincindeyiz, öte yandan adımlarımızın olumlu etkilerini gözlemliyoruz.
Bireysel kredilerde normalleşme başlamıştır."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu