Son Dakika
banner1

SGK'da EYT mesaisi! Çalışan EYT'li nasıl bir yol izleyecek?

EYT yasa tasarısının Resmi Gazete'de yayımlanarak yasalaşmasının ardından, SGK önlerinde uzun kuyruklar oluştu. Yaşanan yoğunluğa yeni bir çözüm geldi. Çalışan EYT'lilerin emeklilik başvurusu için SGK merkezine gidip "SGK'dan emekli olur" yazısı almasına gerek kalmadı. e-devletten alınacak bilgi ve belgeler de "emekli olur" belgesi yerine geçecek. Peki çalışan EYT'liler nasıl bir yol izleyecek? Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 06.03.2023, 13:44
SGK'da EYT mesaisi! Çalışan EYT'li nasıl bir yol izleyecek?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte milyonlarca vatandaş emeklilik dilekçesi vermeye başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerinde yoğunluk oluştu. Çalışmaya devam edecek binlerce EYT'li "emekli olur" yazısı alamadı, SGK kapısından geri döndü.

110

     

SGK'da EYT mesaisi! Çalışan EYT'li nasıl bir yol izleyecek? - Sayfa 2

SGK, süreci kolaylaştırmak adına yeni bir karar aldı. İşten ayrılış belgesi verilmeden önce, SGK'dan "emekli olur" yazısı alınmasına artık gerek kalmadı.

210

     

SGK'da EYT mesaisi! Çalışan EYT'li nasıl bir yol izleyecek? - Sayfa 3

ÇALIŞAN EYT'LİLER NASIL BİR YOL İZLEYECEK?

e-devletten alınan belgeler de "emekli olur" yazısı yerine geçecek. Böylece işveren, o belgelerle çıkış işlemi yapabilecek.

310

     

SGK'da EYT mesaisi! Çalışan EYT'li nasıl bir yol izleyecek? - Sayfa 4

SGK'nın yeni kararını yorumlayan Prof. Dr. Cem Kılıç, "1 milyon 250 bin kişi ilk aşamada başvuracak öyle gözüküyor. Yoğun talebe cevap verebilmek adına da SGK bu emekli olabilir yazısını şimdilik sanki iptal etmiş gibi ya da vermeyecekmiş gibi görünüyor. e-devlette çalışma hayatım bölmesindeki bölmeden kendinize ilişkin sigortalılık durumunu çıktı alarak ispatlayabilirsiniz ve bu şekilde işverene verebilirsiniz." dedi.

410

     

SGK'da EYT mesaisi! Çalışan EYT'li nasıl bir yol izleyecek? - Sayfa 5

Uzmanlara göre bu durum çalışan EYT'lilere için kolaylık Ancak işverenler için önemli sıkıntılar barındırıyor.

İşverenlerin konuya sıcak bakmadığını söyleyen Prof. Dr. Cem Kılıç, "İşverenler de bu bağlamda bu konuya çok sıcak bakmıyorlar çünkü yanıltıcı olabileceğinden endişe ediyorlar. Çünkü işin sonunda bir kıdem tazminatı ödemesi var. Haksız bir kıdem tazminatı ödemesinde bulunmak da istemiyorlar. Bu yönüyle baktığımızda onlar da haklı." değerlendirmesinde bulundu.

510

     

SGK'da EYT mesaisi! Çalışan EYT'li nasıl bir yol izleyecek? - Sayfa 6

İŞE GİRİŞ-ÇIKIŞ BİLDİRGESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işe giriş-çıkış genelgesiyle EYT kapsamında emekli olanların hak kaybı yaşamasının önüne geçti.

610

     

SGK'da EYT mesaisi! Çalışan EYT'li nasıl bir yol izleyecek? - Sayfa 7

Birinci adımda işveren, emekli olup çalışmaya devam edecek personel için "emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle" tanımlanan 8 koduyla çıkış yapacak.

710

     

SGK'da EYT mesaisi! Çalışan EYT'li nasıl bir yol izleyecek? - Sayfa 8

Çalışanın aynı gün tahsis talebinde bulunması halinde ertesi gün yeniden sosyal güvenlik destek primine tabi bildirim yaparak aynı işyerinde aralıksız çalışmaya devam edebilecek.

810

     

SGK'da EYT mesaisi! Çalışan EYT'li nasıl bir yol izleyecek? - Sayfa 9

Örneğin, bugün işyerinden çıkış yapıp emeklilik dilekçesini veren yarın yeniden aynı işyerinde çalışmaya devam edebilecek.

910

     

SGK'da EYT mesaisi! Çalışan EYT'li nasıl bir yol izleyecek? - Sayfa 10

Çalışanın emekli aylığı da talebini izleyen ayın başından (1 Nisan) geçerli olacak. Çalıştığı işyerindeki maaş takvimi ise değişmeyecek.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu