Son Dakika
banner1

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren teklif yasalaştı! 2 bin TL altı kamu borçları siliniyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kamuya olan borçların yapılandırılmasını da içeren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı. 15 milyon kişiyi ilgilendiren Kanun Teklifi'nde 2 bin TL altındaki kamu borçları silinecek. Peki süreç nasıl işleyecek? Yapılandırma neleri kapsıyor? Taksit sayısı kaç olacak? İşte detaylar...

EKONOMİ 11.03.2023, 11:42
Milyonlarca kişiyi ilgilendiren teklif yasalaştı! 2 bin TL altı kamu borçları siliniyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kamuya olan borçların yapılandırılmasını da içeren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

17

     

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren teklif yasalaştı! 2 bin TL altı kamu borçları siliniyor - Sayfa 2

48 TAKSİTTE ÖDEME

Yasa ile vergi borçları, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol geçiş cezaları, belediyelere olan borçlar, öğrenci kredileri başta olmak üzere kamuma olan borçlar yapılandırılıyor.

Yapılandırma kapsamına 31 Aralık 2022 öncesine ait borçlar dâhil olacak. Bunlar 48 taksitte ödenebilecek. Yapılandırılan borçlar peşin ödenirse, yurt içi ÜFE tutarının yüzde 90'ından vazgeçilecek. Yapılandırılan borç idari para cezası ise asıl alacaktan da yüzde 25 oranında indirim sağlanacak. Vergi dairelerine olan 2 bin liranın altındaki borçlar silinecek.

27

     

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren teklif yasalaştı! 2 bin TL altı kamu borçları siliniyor - Sayfa 3

MATRAH ARTIRIMI

Yasa teklifine eklenen yeni maddeye göre, 2022 yılı için yüzde 25 oranından az olmamak üzere matrah artırımı yapılabilecek. 2022 yılı için matrah artırımında bulunan gelir vergisi mükelleflerinden işletme hesabı esasına göre defter tutanlar için 105 bin liradan, bilanço esasına göre defter tutanlar ile serbeste meslek erbabı için 200 bin liradan, kurumlar vergisi mükellefleri için 500 bin liradan az olamayacak..

37

     

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren teklif yasalaştı! 2 bin TL altı kamu borçları siliniyor - Sayfa 4

TEK SEFERLİK EK VERGİ

Kurumlar vergisi mükelleflerinden tek seferlik ek vergi alınacak, depremden etkilenen illerdeki mükellefler kapsam dışında olacak. İşverenlerin, depremden etkilenen çalışanlarına yardım için sağladıkları menfaatler üzerinden vergi yapılmayacak.Depremzedelere, sahibi oldukları konutları ikâmet amacıyla bedelsiz olarak tahsis eden konut sahipleri için emsal kira bedeli uygulanmayacak..

47

     

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren teklif yasalaştı! 2 bin TL altı kamu borçları siliniyor - Sayfa 5

10 BİN EHLİYET İADE EDİLECEK

Depremde yıkılan veya ağır hasar gören binalar ile kullanılamaz duruma gelen taşıtlara ilişkin vergi ve katkı payları ile varsa bu alacaklara ilişkin feri alacakları terkin edilecek.

57

     

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren teklif yasalaştı! 2 bin TL altı kamu borçları siliniyor - Sayfa 6

Alkollü ve uyuşturucuyla araç kullanmak, drift yapmak ve ölümlü kazaya sebebiyet vermek dışında sürücülere uygulanan trafik idari para cezalarına istinaden verilen ceza puanları silinecek.

67

     

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren teklif yasalaştı! 2 bin TL altı kamu borçları siliniyor - Sayfa 7

DEPREM BÖLGESİYLE İLGİLİ DÜZENLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından mücbir sebep hali ilan edilen yerlerde bu halin 31 Mayıs 2023 tarihine kadar devam etmesi durumunda, deprem bölgesindeki borçlular ilgili kamu kurumlarına, mücbir sebep halinin sona erdiği tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar başvuru yapabilecekler. İlk taksit ödemesini ise son başvuru tarihini izleyen ay içinde yapabilecekler. Depremde yıkılan veya ağır hasar gören binalar ile kullanılamaz duruma gelen taşıtlara ilişkin vergi borçları silinecek, hacizler kaldırılacak.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu