Son Dakika
banner1

Merkez Bankası yardım kampanyasına yaptığı bağışın kaynağını açıkladı

Merkez Bankası, "Türkiye Tek Yürek" yardım kampanyasına depremzedeler için Merkez Bankası'nın 30 milyar liralık bağış yaptı. MB kaynağının Reuters'a verdiği bilgiye göre, bankanın depremzedelere yönelik 30 milyar TL'lik bağışı "Bankanın 2022 bilançosu kârından karşılanacak" dedi.

EKONOMİ 16.02.2023, 17:16
Merkez Bankası yardım kampanyasına yaptığı bağışın kaynağını açıkladı
Merkez Bankası  Türkiye Tek Yürek  yardım kampanyasına yaptığı bağışın kaynağını açıkladı
Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremler için ortak yayınla ekranlarda ve radyolarda başlatılan "Türkiye Tek Yürek" yardım kampanyasında depremzedeler için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 30 milyar liralık bağışı sosyal medyada gündem oldu.

"BANKANIN 2022 BİLANÇOSU KARINDAN KARŞILANACAK"

“Paranın kaynağı ne?” soruları üzerine Merkez Bankası'ndan açıklama geldi. TCMB kaynağının Reuters'a verdiği bilgiye göre, bankanın depremzedelere yönelik 30 milyar TL'lik bağışı "bankanın 2022 bilançosu kârından karşılanacak". Böylece banka tahminen Nisan ayında Genel Kurul ile Hazine'ye aktaracağı 2022 kârının 30 milyar TL'sini depremzedelere tahsis etmiş oldu.

Depreme yönelik TV'lerde dün yapılan ortak yardım yayınında 115 milyar lira üzerinde bağış toplandı. TCMB ise bu bağış kampanyasına 30 milyar TL ile en yüksek bağışı yapan kurum olmuş oldu. TCMB daha önce 1999 depreminde ve pandemi döneminde de bağış yapmıştı.
Banka her yıl genel kurul ile genellikle Nisan ayında bir önceki yıla ilişkin varsa oluşan karını
Hazine'ye aktarıyor.

Banka geçen yıl Hazine'ye bu kapsamda 50 milyar TL aktarmıştı. TCMB'nin 2022 kârı henüz açıklanmadı ancak ekonomistler bankanın 40-50 milyar TL civarında belki de daha yüksek tutarda kâr edebileceğini öncü verilerden hesaplıyorlar.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu