Son Dakika
banner1

Merkez Bankası duyurdu: 'Dijital Türk Lirası' geliyor!

Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası için ilk adımın atıldığını duyurdu. Merkez, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalandığını ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturulduğunu açıkladı.

EKONOMİ 15.09.2021, 15:31 15.09.2021, 16:34
Merkez Bankası duyurdu: 'Dijital Türk Lirası' geliyor!

Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen Dijital Türk Lirası kapsamında önemli bir müjdeyi duyurdu. 

""DİJİTAL TÜRK LİRASI İŞBİRLİĞİ PLATFORMU" OLUŞTURULDU"
Açıklamada, "Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri teknoloji paydaşlarının katılımı ile yakın işbirliği içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu doğrultuda Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamış ve "Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu" oluşturmuştur. Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanmaktadır." ifadeleri yer aldı. Ayrıca, "TCMB'nin, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik almış olduğu nihai bir karar yoktur." vurgusu da yapıldı.

TESTLERİN YAPILMASI PLANLANIYOR
Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip "Dijital Türk Lirası Ağı" tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecektir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşama fazlara geçilecektir. Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanmaktadır.

MALİ GEREKSİNİMLERİ KARŞILAMA TESPİTİ YAPILACAK
TCMB'nin, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik almış olduğu nihai bir karar yoktur. Tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetleri ilkelerince yürütülmektedir. Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurguların denemeleri sonuçlandırıldıktan sonra, mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığının tespiti amaçlanmaktadır.

BİRİNCİ FAZ SONUÇLARI 2022'DE AÇIKLANACAK
Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasını müteakiben 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Yorumlar (0)
24
açık