Son Dakika
banner1

 Hükümetin memur ve memur emeklisine ikinci zam teklifi belli oldu

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme Görüşmeleri üçüncü toplantısı bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşti. Görüşmenin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "2024 yılı ilk 6 ayı için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10. 2025 yılı ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci 6 ay için 5 yüzde olarak teklifimizi açıklıyorum" dedi.

EKONOMİ 17.08.2023, 14:48
 Hükümetin memur ve memur emeklisine ikinci zam teklifi belli oldu     
7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme Görüşmeleri üçüncü toplantısı bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşti.

Bakan Işıkhan açıkladı! Hükümetin memur ve memur emeklisine ikinci zam teklifi belli oldu

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Işıkhan, "Kamu işveren olarak ikinci teklifimiz; 2024 yılı ilk 6 ayı için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10. 2025 yılı ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci 6 ay için 5 yüzde olarak teklifimizi açıklıyorum" dedi.

Bakan Işıkhan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şu şekilde:

Bugün sizlerle paylaşmak istediğim ikinci teklifimiz ile memur ve memur emeklilerimizin yaşam standartlarını daha iyi bir yere taşımayı hedefliyoruz.

Tekliflerimizi, memurlarımızın refah ve mutluluğunun ülkemizin gelişimi için kritik bir rol oynadığını bilerek hareket ederek oluşturuyoruz.

Devlet yönetimi ciddi bir iştir ve hassasiyet gerektirir. Biz 21 yıldır sürekli sosyal adaleti sağlamaya ve eşitliği gözetmeye önem veriyoruz.

Sizlerden gelen tekliflerden anlaşıldığı gibi sadece mali haklar değil sosyal haklara yönelik de istekler bulunmaktadır.

Bugün müzakerelerle geldiğimiz nokta memurlarımız için kazanım sayılacak çok sayıda madde olduğunu göstermektedir.

DERECEYE ULAŞAN TÜM KAMU GÖREVLİLERİNE 3600 EK GÖSTERGE

1. Dereceye ulaşan tüm kamu görevlilerine 3600 ek gösterge getirilmesi konusunda çalışma yapacağız.

2. Belirli şartlarda disiplin affı çalışması yapacağız.

3. Görevde yükselme sınavlarının belli sürelerde ve düzenli aralıklarda yapılması.

4. Mobing izleme kurumunda sendika temsilcilerin yer alması, yıllık izinler dışında hac izni verilmesi, TOKİ konutlarında memurlara öncelik verilmesi konusunda istişare edeceğiz.

2024 yılı ilk 6 ay yüzde 15 ikinci 6 ay için yüzde 10, 2025 ilk 6 ay yüzde 6, ikinci 6 ay yüzde 5.

Bu ikinci teklifimizi paydaşlarımızın değerlendirmesine sunuyorum. Sürecin bugün bitmediğini ve daha devam ettiğini belirtmek isterim. Devlet memurlarımızın hak ettikleri refah seviyesine ulaşması için elimizden geleni yaptığımızı da bildirmek isterim.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu