Son Dakika
banner1

Financial Times duyurdu: Türkiye, halka arzda ilk 10'a girdi!

Türkiye'de son dönemde halka arzlar büyük dikkat çekiyor. Bu yıl 2 milyar dolarlık halka arz yapılan Borsa İstanbul, tüm dünyada ilk 10'a girerek birçok ülkeyi geride bıraktı. Financial Times duyurdu: Türkiye, halka arzda ilk 10'a girdi! Londra, Almanya ve Milano borsalarını geride bıraktı...

EKONOMİ 26.08.2023, 12:40
Financial Times duyurdu: Türkiye, halka arzda ilk 10'a girdi!     

Borsa İstanbul, Londra, Almanya ve Milano borsalarını geride bırakarak halka arz yarışında ilk 10'da yer aldı.

Financial Times'ın paylaştığı bilgilere göre, İngiltere'nin Londra, Almanya'nın Frankfurt ve İtalya'nın Milano gibi dev borsaları geride bırakan Borsa İstanbul, halka arz yarışında öne geçti.


Halka arzdaki artış ile Türkiye 9. sıraya çıkarken, Borsa İstanbul'da bu yıl 30 şirket halka açılırken toplamda 1,9 milyar dolarlık sermaye toplandı.


Halka arzlarda ilk üç sırada Çin, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.

HİSSE SENEDİ YATIRIMCISI DÖRDE KATLANDI
Habere göre, Türkiye'de hisse senedi yatırımcılarının sayısı 2019 başından bu yana 5,1 milyon kişi artışla dörde katlandı. Bireysel yatırımcıların hisse senedi piyasasındaki oranı yüzde 38'e yükseldi.


BORSADA YÜZDE 318 ARTIŞ
NTV'nin haberien göre, yatırımcı akını sonrasında Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi 2002 başından bu yana yüzde 318 arttı. Borsadaki yükseliş daha çok şirketin borsaya girmesini teşvik etti. Son iki yılda halka arz olan şirketleri izleyen BIST Halka Arz Endeksi 2022 başından bu yana yüzde 550'den fazla arttı.

Piyasalardaki mevcut coşkunun, sermaye piyasalarında düşük kaliteli şirketleri çekebileceği endişeleri bulunuyor. Bazı uzmanlar, belirli halka arzların bankaların ve aracı kurumların yetersiz araştırma kapsamı ve yatırımcı ilişkileri olan kamuya açık şirketlere dönüşebileceğinden endişe ediyorlar.

Yorumlar (0)