Son Dakika
banner1

Emekli ve memura ek zam geliyor!

Emekli ve memura ek zam geliyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan talimatı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamlı düzenleme için düğmeye bastı. Emekli ve memur maaşlarına ek zam şeklinde yansıyacak refah payı için geçtiğimiz dönemlerde yasal düzenlemeler yapılmıştı. Temmuz zammı için de benzer uygulamalar söz konusu olacak. Öte yandan 2 kritik hesap, Temmuz ayında yapılacak emekli ve memur zammı için ipuçlarını verdi. Emekli ve memur Temmuz zammı ne kadar olacak? İşte kuruşu kuruşuna enflasyon farkı ve ek zam dahil yeni emekli ve memur maaşları hesapları... 

EKONOMİ 30.04.2023, 10:32
Emekli ve memura ek zam geliyor!

Emekli ve memur Temmuz zammı Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları sonrası belli olacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı sonrası çalışanlar, emekliler ve memurların alım gücünü yükseltecek düzenlemeler için harekete geçildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Temmuz döneminde emekli ve memura refah payı için çalışmaların yapıldığını açıkladı. Emekli maaşı, memur maaşları ne kadar artacak?

EMEKLİ VE MEMURA EK ZAM GELİYOR

Emekli ve memur maaşlarına refah payı verilerek maaşlara ek zam şeklinde yansıyacak yeni düzenlemeler yapılacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, alım gücünü ve refah seviyenin artırılması yönünde talimatını verdi. İlgili Bakanlıklar şimdiden çalışmalarına başladı.

Öte yandan 2 kritik hesap, Temmuz ayında yapılacak emekli ve memur zammı için ipuçlarını verdi. Emekli ve memur Temmuz zammı ne kadar olacak?

SSK ve Bağ-Kur emekli Temmuz zammı,

Memur enflasyon farkı hesabı,

Memur ve memur emeklisi zammı,

Emekli ve memur maaşları hesabı,

En düşük emekli ve memur maaşı hesabı,

Sosyal yardım ödemeleri (65 aylığı, engelli aylığı vs...) hesabı ve ek zamlı zamlı tüm maaş hesapları 6 tabloda netleşti.

EMEKLİ ZAMMI REFAH PAYI HARİÇ 6 AYLIK ENFLASYON ORANI KADAR OLUYOR

SSK ve Bağ-Kur emeklileri yılda 2 kez olmak üzere TÜİK'in açıkladığı 6 aylık enflasyon rakamları kadar zam alıyor. Yani enflasyon burada doğrudan belirleyici oluyor.

MEMUR ENFLASYON FARKI VE TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI ALIYOR

Memur ve memur emeklisi enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı toplamı kadar Ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere yılda 2 kez zam alıyor. Enflasyon farkı, bir önceki dönemde verilen toplu sözleşme zammı üzerinde 6 aylık enflasyon kadar oluyor.

3 AYLIK EMEKLİ VE MEMUR ZAM ORANI KESİNLEŞTİ

Emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok kalemde belirleyici olacak Mart ayı enflasyon rakamları belli oldu. TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre enflasyon oranı Mart ayında aylık bazda yüzde 2,29, yıllık bazda ise yüzde 50,51 olarak kayıtlara geçti. Yıllık rakamlar son 14 ayın en düşük seviyesi olarak dikkat çekti.

Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65, Şubat ayında yüzde 3,15 ve Mart ayında ise yüzde 2,29 olarak kayıtlara geçti. Son açıklanan bu rakamla beraber 3 aylık emekli ve memur zammı da kesinleşti.

Hesaplarımıza göre; 3 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 12,52, memur enflasyon farkı yüzde 4,44, 3 aylık memur zam oranı da yüzde 6 toplu sözleşme zammı ile yüzde 10,44 oldu.

6 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI NE OLACAK?

Mart ayı enflasyon rakamları sonrası 3 aylık rakamlar netleşti. 3 aylık enflasyon oranı yüzde 12,52 oldu. Nisan, Mayıs ve Haziran ayı rakamlarının da aynı şekilde gelmesi durumunda 6 aylık enflasyon yüzde 26,61 olacak.

Öte yandan Merkez Bankası'nın Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre 6 aylık enflasyonun yüzde 21,43 olması bekleniyor.


İki hesabı beraber değerlendirirken 6 aylık enflasyonun yüzde 21,43-26,61 arasında bir değerde olmasının olasılığı arttı.

TEMMUZ AYINDA EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARI REFAH PAYI İLE YÜKSELECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Temmuz döneminde yapılacak maaş artışları için çalışmaları yürütüyor. Emekli ve memurlar için refah payı artışı masada yer alırken, memurların Temmuz 2023 döneminde yüzde 6 düzeyinde düşük kalan toplu sözleşme zammının da iyileştirilmesi burada önemli bir formül olarak dikkat çekiyor.

EMEKLİ VE MEMUR EK ZAMMI İÇİN 2 FORMÜL

Beklenen 6 aylık enflasyon rakamları ve önceki düzenlemeler dikkate alındığında emekli ve memur zammı için en güçlü seçenekler refah payı dahil yüzde 25 ve yüzde 30 formülü oldu. Hesaplamalara göre; 6 aylık enflasyon rakamlarının kuvvetle muhtemelen yüzde 21,43-26,61 aralığında olması bekleniyor.

Yüzde 21,43 ve yüzde 26,61 verisiyle beraber enflasyon farkı, ek zam dahil emekli ve memur Temmuz zammı hesaplamalarını yaptık.

TABLO 1: TEMMUZ ZAM ORANI HESAPLARI

1. Merkez Bankası Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre;

Hesaplanan 6 aylık enflasyon oranı: Yüzde 21,43

6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 21,43

Ocak 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 8

Temmuz 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 6

6 aylık memur enflasyon farkı: Yüzde 13,18

6 aylık memur ve memur emeklisi zammı: Yüzde 19,18

2. Eğer enflasyon yılın ilk 3 ayındaki gibi gelirse;

Hesaplanan 6 aylık enflasyon oranı: Yüzde 26,61

6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 26,61

Ocak 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 8

Temmuz 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 6

6 aylık memur enflasyon farkı: Yüzde 18,26

6 aylık memur ve memur emeklisi zammı: Yüzde 24,26

EMEKLİ VE MEMUR EK ZAMLI HESAPLAR

Emekli ve memur zammı formül 1: Yüzde 25

Emekli ve memur zammı formül 1: Yüzde 30

NOT: Burada belirleyici 6 aylık enflasyon rakamları olacak. Son kararı Başkan Recep Tayyip Erdoğan verecek.

Yorumlar (0)