Son Dakika
banner1

Devlete olan borçlara yapılandırma imkanı geliyor

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketi hayata geçiyor. 31 Aralık 2022'ye kadar oluşan vergi, sigorta primi borçlarıyla adli ve idari cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak.

EKONOMİ 20.01.2023, 11:22 20.01.2023, 12:23
Devlete olan borçlara yapılandırma imkanı geliyor


 

Yapılandırma paketinin Pazartesi günü Kabine Toplantısı'nda masaya yatırılması ve Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın paketin ayrıntılarını açıklaması bekleniyor. Borçlar için yapılandırma paketi geliyor. 31 Aralık 2022'ye kadar oluşan Vergi, sigorta primi borçlarıyla adli ve idari cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak.

KRİTİK TARİH 31 ARALIK 2022
NTV'de yer alan habere göre, 31 Aralık 2022'ye kadar devlete olan tüm borçlar yapılandırılacak.Emeklilikte yaşa takılan ilk maaşını ne zaman alacağı merak edilirken, Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde yaş sınırı olmadığını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Erdoğan, "2 Milyon 250 bin vatandaşımız emekli olma hakkına kavuşuyor. Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır" dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu EYT maaşlarının maaşlar en geç Mart ayında yatırılacağını söyledi. Peki EYT ne zaman Meclis'e sunulacak, maaş ödemeleri ayın kaçında? EYT'den emekli olanlar ne kadar maaş alacak? İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar son dakika haberlerine ilişkin detaylar.

VERGİ, PRİM VE CEZALAR KAPSAMDA
Vergi, sigorta primi borçlarıyla adli ve idari cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak.

Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı sağlanacak.

BELEDİYELERE OLAN BORÇLARA DA YAPILANDIRMA
Belediyelere olan borçlar, su ve öğrenim kredisi borçları yapılandırma kapsamında olacak.


Motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) bu yıla ilişkin ilk taksiti ile borç yapılandırmasına ilişkin taksit ödemeleri için süre 31 Ocak Salı günü sona erecek. Peki MTV borç ödeme nasıl yapılır? MTV nereden ödenir 2023? MTV ödeme son gün ne zaman? İşte detaylar...

TAKSİTLİ ÖDEME İMKANI
Anapara borcuna eklenen faiz ve gecikme faizi borçlarında önemli ölçüde silinme meydana gelecek. Önceki yapılandırmalarda olduğu gibi peşin ve taksitli ödeme imkanı getirilecek. Peşin ödeme halinde yüzde 90'a kadar borçların silinmesi imkanı olacak. Belirli tutarın altnda olan borçların tamamının silinmesi söz konusu olabilir.

KABİNE'DE ELE ALINACAK
Yapılandırma paketi pazartesi günü Kabine'de masaya yatırılacak. Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın paketin ayrıntılarını açıklaması bekleniyor.

NE ZAMAN YASALAŞACAK?
Paketin en geç şubat ortasında yasalaşması bekleniyor.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?
Yapılandırma işleminin vergi borçları; maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta primlerini kapsaması bekleniyor.

BORÇ YAPILANDIRMASI NASIL YAPILIR?
Borç yapılandırma başvurusunu yapabilmeniz için ilk önce güncel borcunuzu sorgulamalısınız. Borç yapılandırma başvurusunu sadece güncel vergi borcu bulunan kişiler yapabilir. Güncel borcunuz varsa, başvuru için belirlenen tarihler içerisinde dilekçe doldurarak bizzat devlet dairelerine giderek, e-posta ile yollayarak veya internet üzerinden T.C kimlik numaraları ile başvurularını yapabilirler. İnternet üzerinden başvurusunu Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)