Son Dakika
banner1

Depremzedelere destek ödemeleri başlıyor! İşte detaylar... 

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrası 10 binlerce bina yerle bir oldu, binlerce kişi hayatını kaybetti. Yıkılmayan binalar ise içinde oturulmayacak kadar hasar aldı. Depremin vurduğu kentlerde depremzedelere verilecek destekler ise netleşiyor.

EKONOMİ 13.02.2023, 09:31
Depremzedelere destek ödemeleri başlıyor! İşte detaylar... Depremzedelere destek ödemeleri başlıyor! İşte detaylar...
6 Şubat sabahı 04.17'de meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki Kahramanmaraş depremi büyük bir yıkıma neden olurken, bu depremden saatler sonra gerçekleşen 7.6 büyüklüğünde ikinci deprem resmen 10 ili yıktı.

On binlerce vatandaşımız hayatını kaybederken yine on binlerce bina yerle bir oldu. Yaklaşık 15 milyon insanın yaşadığı deprem bölgesinde yıkım çok büyük oldu. Depremden etkilenen vatandaşlara 10 ilde yapılacak destek ödemelerinin detayları ise belli oldu.


Deprem destek başvuruları nasıl yapılacak? Kimler deprem desteği ödemesinden yararlanacak, deprem destek ödemelerinde nelere dikkat etmek gerekiyor sorularının cevapları da yanıtlandı.

100 MİLYAR TL KAYNAK AYRILDI

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı depremin yol açtığı yaraların sarılması için toplam 100 milyar lira kaynak ayırdı, AFAD'a 1 milyar lira ek bütçe sağlanırken destek ödemeleri hızlı bir şekilde devreye alınmaya başladı.

İlk adımda evleri yıkılan veya ağır hasar görenlere 10 bin lira acil destek, 15 bin lira taşınma yardımı gerçekleştirilecek. Kira, taşınma desteğinde il şartı olmayacak, çadırda kalana da kira bedeli ödenecek.


Konteyner kentler dışında kalacak ev sahiplerine 5 bin, kiracı olanlara da 2 bin lira kira yardımı yapılacak. Kira desteği bir yıl sürecek. Çadırlarda kalmak istemeyen vatandaşların kira bedeli ödenecek.

Kira ve taşınma destekleri başka şehirlerde de geçerli olacak. Deprem bölgesinden ayrılmak isteyen vatandaşlar için kolaylık sağlanırken, havayolları ücretsiz uçuşlarla depremzedeleri taşımaya devam ediyor.

BORÇLAR ERTELENDİ

Deprem bölgesindeki vatandaşların kredi kartı limitlerinin artırılması, asgari borçların ve kredi vadelerinin ötelenmesi dâhil birçok ilave tedbir de devreye alındı.

Kart borçlarının ötelendiği süre boyunca asgari tutar da dâhil bankalar alacakları talep etmeyerek ödemesiz dönemler tanımlayabilecek. Aylık veya yıllık ortalama gelir düzeyinin tespit edilememesi durumunda gerçek kişilerin edinebilecekleri kredi kartlarının toplam limiti 2 bin liradan 5 bin liraya çıkarıldı.

DEPREM DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Afetzede hak sahipliği başvurusu e-Devlet üzerinden veya mahalle, köy muhtarlıkları üzerinden yapılabilecek. Konut, iş yeri ve ahırları ağır-yıkık ve orta derecede hasar gören mülk sahipleri afetten önce ve afet tarihinde mülkiyeti ebeveynine ait hasarlı ikinci ve üçüncü konutta oturanlar, iştirak ve müşterek maliki oldukları konut, işyeri hasar görenler, konutları istimlak edilen aileler hak sahipleri listesinde yer alıyor.

Deprem nedeniyle teknik ekiplerce konutun yıkıldığı, acil yıkılacak durumda bulunduğu ya da ağır hasar gördüğü kesin hasar raporu sonucunda tespit edilen geçici barınma talepleri Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na ait başvuru çadırlarında da alınıyor. Mülki amirin veya görevlendireceği memurun başkanlığında oluşturulan mahalli hak sahipliği inceleme komisyonları çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlayacak.

60 GÜN DETAYI!

Talep için 60 gün süre bulunuyor. Kendi imkânlarıyla veya tahliye noktasında tahsis edilen araçlarla afet bölgesinden ayrılanların gittikleri illerde barınma sıkıntısı çekmemesi için 10 ilde belirlenen tahliye noktalarına bildirim yapması gerekiyor. Gidecekleri illerde valiliklerce oluşturulan komisyonlarca ihtiyaçlar karşılanıyor.

Deprem bölgesinden tahliye noktalarına başvurmadan kendi imkânıyla ayrılan afetzedelerin gittikleri illerde sıkıntı yaşamaması için 10 ilde belirlenen tahliye noktalarına bildirim yapması gerekiyor.


Tahliye noktalarında vatandaşların illerin barınma kapasitesi dikkate alınarak yönlendirmeler yapılıyor, gidecekleri illerde valiler tarafından oluşturulan komisyonlarca barınma ihtiyaçları karşılanıyor.

Yorumlar (0)