Son Dakika
banner1

Bakan Nebati: KOBİ kredileri tarihsel ortalamasının üç katından daha fazla büyüdü

Sosyal medya hesabından Türkiye Ekonomi Modeline ilişkin açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ticari kredilere ilişkin son verileri paylaştı. Ticari kredi büyümesinin ekim ayı sonu itibariyle yüzde 74,9 seviyesinde gerçekleştiğine vurgu yapan Bakan Nebati, KOBİ kredilerinin ise tarihsel ortalamasının üç katından daha fazla büyüdüğüne dikkati çekti.

EKONOMİ 08.11.2022, 10:05
Bakan Nebati: KOBİ kredileri tarihsel ortalamasının üç katından daha fazla büyüdü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati konuşmanda şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında, büyümemizi sürdürülebilir kılmak ve istihdam artışımızı desteklemek hedefiyle üretimi artırmaya yönelik, anti-enflasyonist kredi politikalarını uygulamaya devam ediyoruz.

Bu kapsamda, işletmelerimizin enflasyonun oldukça altında, düşük maliyetle ticari kredilere ulaşmalarını sağlıyoruz. Nitekim, Temmuz sonunda ticari kredi faizleri yüzde 30 civarındayken, şimdi yüzde 18’lere gerilemiştir.

Uyguladığımız politikalar sonucunda sağlanan güçlü kredi büyümesinde, ticari kredilerin ağırlığı yüksektir. Bankacılık sektörünün kredi hacmi Ekim sonu itibarıyla yıllık yüzde 68,2 artarken, aynı dönemde ticari kredi büyümesiyse yüzde 74,9 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Ekonomimizin bel kemiği olan ve milyonlarca insanımıza istihdam sağlamaya devam eden KOBİ’lerimizin de kredilere kolay erişimini önemsiyor ve önceliklendiriyoruz. Bu yaklaşımımızın bir sonucu olarak KOBİ kredileri, tarihsel ortalamasının 3 katından daha fazla büyümüştür.

Küresel resesyon beklentilerine rağmen ekonomik canlılığımızı sürdürülebilir kılmak için ihtiyatlı teşvik politikalarını uygulamaya devam edeceğiz."

Yorumlar (0)