Son Dakika
banner1

55 maddelik yeni ekonomi paketi Meclis'e geliyor

AK Parti, vergi muafiyeti de içeren 55 maddelik yeni bir ekonomi paketi teklifini Meclis'e getirmeye hazırlanıyor. Yeni kanun teklifine göre, yıllık cirosu 240 bin TL'nin altında olan esnaf gelir vergisinden muaf olacak. 55 maddelik yeni ekonomi paketi Meclis'e geliyor

EKONOMİ 16.09.2021, 23:09
5
55 maddelik yeni ekonomi paketi Meclis'e geliyor

55 maddelik yeni ekonomi paketi Meclis'e geliyor
 

Geçtiğimiz mart ayında ekonomi reform paketini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pakette 850 bin esnafı ilgilendiren bir vergi muafiyeti düzenlemesinin bulunduğunu duyurmuştu. AK Parti, içinde vergi muafiyetinin bulunan 55-56 maddelik yeni yasal düzenleme üzerindeki çalışmalarında sona geldi.

Vergi Usül Kanunu, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi'nde önemli düzenmeler içeren kanun teklifi üzerinde çalışmalarını tamamlamak üzere. Teklifte, yaklaşık 900 bine yakın küçük esnafı yakından ilgilendiren önemli düzenlemeler var.

MHP ile son şekli verilerek Meclis'e sunulacak teklif, önümüzdeki ay Genel Kurul'da ilk görüşülecek gündem maddelerinden biri olacak.

KÜÇÜK ESNAFA VERGİ MUAFİYETİ
Teklifteki bazı önemli düzenlemeler şöyle:

Cirosu 240 bin TL'nin altında olan küçük esnaf vergiden muaf tutulacak. Vergi muafiyeti yaklaşık 900 bin esnafı kapsıyor.

TARIMSAL DESTEKLERDEN VERGİ ALINMAYACAK
Çiftçiye vergi indirimi geliyor. Tarımsal destekten vergi kesintisi yapılması çok eleştiri konusu yapılıyordu. Bu noktada da bir düzenleme var. Artık destekler vergiye tabi olmayacak vergi alınmayacak.

YOUTUBER'LARA VERGİ KOLAYLIĞI
İnternet üzerinden para kazananlara da kolaylık getiren bir düzenleme var. Özellikle YouTuber’lara vergi kolaylığı getiriliyor.

Yayınladıkları videolardan reklam alarak para kazananlar vergi mükellefi haline geliyordu ve defter tutma zorunluluğunu vardı bu kaldırılıyor, vergi mükellefi olacaklar yine ama banka onlara yatan parayı doğrudan stopajını kesecek. Yani vergi sorumlusu banka olacak, kişinin özel hesabı üzerinden stopaj kesilecek.

MESLEK LİSESİ STAJYERLERİNE BİN TL MAAŞ
Meslek lisesi stajyerlerinin işveren üzerindeki yükü kaldırılıyor. Meslek liselerine ara elemana teşvik edilmesi uygulamasında sanat okullarında okuyanlar iş yerlerinde staj yapıyorlar ve 767 lira veriliyordu ve bu paranın üçte 1'ini işveren tarafından ödeniyordu artık bu düzenleme ile tamamını devlet ödeyecek ve rakamın bin liraya çıkarılması öngörülüyor.

Kalfalıkla ilgili de lisedeki 9-10-11-12. sınıflar okuyup kalfalık yapanların aldığı rakam artılacak ve yeni düzenleme ile bu öğrencilerin aldıkları kalfalık parasının üçte ikisini işveren ödüyordu artık tamamını devlet ödeyecek.

GEÇİCİ VERGİ BEYANNAME SÜRESİ DEĞİŞECEK
Geçici vergi beyannameleri 3 ayda bir yılda 4 kez veriliyordu burada bir değişikliğe gidiliyor yılda 4 kere değil 3 kez beyanname verilecek ve beyanname verme dönemleri de 1 ay erkene çekiliyor.

Yorumlar (0)
13°
açık