Son Dakika
banner1

5 ilde 0,69 faiz ve 180 ay vadeli kredi kampanyası

5 ili kapsayan kentsel dönüşüm paketinin ayrıntıları belli oldu. Proje İstanbul, İzmir, Manisa, Kahramanmaraş ve Tekirdağ'da uygulanacak. Kentsel dönüşüm kapsamında 2,5 milyon TL’ye varan kredi desteği verilecek.

EKONOMİ 07.03.2024, 15:24
5 ilde 0,69 faiz ve 180 ay vadeli kredi kampanyasıÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İzmir’de 5 ili kapsayan kentsel dönüşüm paketinin ayrıntılarını açıkladı.
Şehirleri çok önemsediklerinin altını çizen Bakan Özhaseki, Dünya Bankası ile imzaladıkları bir anlaşmayı hayata geçirdiklerinin müjdesini verdi.

Bakan Özhaseki, İstanbul, İzmir, Manisa, Kahramanmaraş ve Tekirdağ’ın kentsel dönüşümüne büyük bir katkı sunacak olan “İklim ve Afetlere Dayanıklı Şehirler Projesi”ni başlattıklarını açıkladı.
İŞTE PROJENİN AYRINTILARI
Proje İstanbul, İzmir, Manisa, Kahramanmaraş ve Tekirdağ'da hayata geçirilecek. 5 ili kapsayan projede pilot il İzmir olacak.
5 şehirde riskli yapıların dönüştürülmesinde enerji verimliliği esas alınacak. Proje kapsamında iklim dostu ve afetlere dayanıklı konut ve iş yeri yapımı için hak sahiplerine uygun maliyetli finansman imkânı sunulacak.

Mülk sahiplerine aylık yüzde 0,69 faiz ve 180 ay vadeyle 2,5 milyon TL’ye varan kredi desteği verilecek.
Başka konutu olmayan orta ve düşük gelirli vatandaşlara, şehit ve gazi yakınlarına, emeklilere ve engellilere yıllık yüzde 0,25 faiz indirimi sağlanacak.

A sınıfı Enerji Kimlik Belgesi bulunan binalar için yıllık yüzde 0,50, B sınıfı Enerji Kimlik Belgesi bulunan binalar için yıllık yüzde 0,25 faiz indirimi uygulanacak. Ödemeler, inşaat ilerleme seviyesine bağlı olarak yapılacak.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu