Son Dakika
banner1

Milli Eğitim Bakanlığı ''Bu öğretim yılına mahsus olmak üzere'' diyerek duyurdu!

Ortak sınav uygulamasının detayları netleşti Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ortak sınavlara ilişkin yeni açıklama geldi. Ortak sınav uygulamasının detaylarının netleştiği açıklamada açık uçlu soruların kullanılabileceği ve iki dersin sınavlarının yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada yapılacağı belirtildi.

EĞİTİM 27.09.2023, 10:18
Milli Eğitim Bakanlığı ''Bu öğretim yılına mahsus olmak üzere'' diyerek duyurdu!     

MEB öğrencilerin gelişimini takip etmek, müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlük sağlamak ve uygulama birliği oluşturmak amacıyla "ortaokul ve lise düzeyinde, ülke, il ve okul genelinde 3 farklı ortak sınav uygulaması" bu yıl başlıyor.

Yapılacak ortak sınavlara ilişkin ayrıntılar netleşti.

Bu öğretim yılına mahsus olmak üzere Bakanlık, il ve ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli sorular kullanılacak.

Gerekli altyapı hazırlandıktan sonra bu sınavlarda da açık uçlu sorular kullanılabilecek. Bunun dışında kalan tüm ortak yazılı sınavlar ile diğer tüm yazılı sınavların soruları açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşacak.

O DERSLERİN SINAVLARI İKİ AŞAMADA YAPILCAK
Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ve yabancı dil derslerinin sınavları yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada yapılacak.


Bu derslerin önce yazılı sınavları, sonra her öğrenci için yeteri zaman ayrılacak şekilde ders öğretmeni tarafından dinleme ve konuşma becerilerini ölçecek şekilde uygulama sınavları yapılacak.

81 ilde ortak yazılı sınav yapılacak ders ve tarihler geçen hafta açıklanmıştı. O sınavlar da çoktan seçmeli olacak. Ortak sınavın yapılacağı gün ise okullar tatil edilmeyecek.

Yorumlar (0)