Son Dakika
banner1

Eğitim Bir-Sen’den Kütahya’da meslek kanunu düzenleme talebi

Eğitim Bir-Sen, Kütahya’da öğretmenlik mesleki kanun değişikliği talebinde bulundu.

EĞİTİM 01.11.2022, 14:13
Eğitim Bir-Sen’den Kütahya’da meslek kanunu düzenleme talebi

Eğitim Bir-Sen, Kütahya’da öğretmenlik mesleki kanun değişikliği talebinde bulundu.

Eğitim-Bir-Sen 1 No’lu Şube üyeleri, meslek kanununun beklentileri yeterince karşılamaması üzerine talep ve önerilerini yetkililerle ve kamuoyuyla paylaşmak için Azerbaycan Parkında basın açıklaması yaptı.

Başkan Fatih Köse, "Meslek kanununun beklentileri yeterince karşılamaması üzerine talep ve önerilerimizi yetkililerle ve kamuoyuyla paylaşmak için bugün burada toplanmış bulunmaktayız. Hep birlikte ses vermemizin, ortak iradeyle söz söylememizin nedeni; önemi büyük, değeri yüksek, tarihsel rolü güçlü öğretmenlik mesleğinin ve öğretmenlerin meslek kanunundaki değişiklik ve revizyon talebini ve ihtiyacını haykırmaktır” dedi.

"Öğretmenlikteki hizmet süresini esas alan bir kariyer sistemi ihtiyaç var"

"7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlik mesleğini düzenleyen müstakil bir kanun beklentisini karşılama yönünde olumlu bir adım olmanın ötesine geçememiş, öğretmenlerin beklentilerini karşılayamamıştır" diyen Köse, “Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, bu kanunun kariyer basamaklarının yeniden hayata geçirilmesi, uzman ve başöğretmenlere ücret ve ilave derece artışı getirilmesi, adaylık sürecindeki yazılı sınavın kaldırılması, öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi gibi önemli özlük hakları ihtiva ettiğini, bu yönüyle öğretmenlerimizin bir kısım beklenti ve taleplerini karşıladığını, bu anlamda olumlu bir ilk adım olduğunu dile getirdik. Ancak hemen ardından, kanunun bu hâliyle öğretmenlerimizin beklentilerini ve toplu sözleşme masasına taşıdığımız talepleri karşılamadığı, ‘meslek kanunu’ olarak nitelendirilmeyi hak edecek içerikten yoksun olduğu uyarısını yaptık. Devam eden süreçte sorumlular ve yetkililerle gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, kanunun, bir milyonu aşkın öğretmenin hak, yetki, görev ve sorumlulukları noktasında bir meslek kanununda olması gerekenleri ihtiva etmediği, ilave düzenlemelere ihtiyaç olduğunu, özellikle sınava dayalı bir kariyer basamakları sistemi yerine toplu sözleşmede dile getirdiğimiz öğretmenlikteki hizmet süresini esas alan bir kariyer sistemi ihtiyacını vurguladık” ifadelerini kullandı.

Köse, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, öğretmenlerin beklentilerini karşılayacak bir içerikle yeniden düzenlenmesi amacıyla Eğitim-Bir-Sen olarak hazırladıkları kanun taslağı-önerisini Millî Eğitim Bakanlığı’nın, TBMM’nin, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’na sunduklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu