Son Dakika
banner1

Cumhurbaşkanı Erdoğan 45 bin öğretmen atamasını gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde '45 bin Öğretmen Atama Programı'nda konuştu. Erdoğan, ''Tek seferde en büyük atamasını yapıyoruz. 45 bin öğretmenin büyük çoğunluğu deprem bölgesine atanacak. Atamaların yüzde 65'ini biz yaptık, sayı 1,2 milyona ulaştı'' ifadelerini kullandı. 'Aslan payı hep eğitim için oldu' diyen Erdoğan, ''Bütçeden eğitim için 651 milyar liraya ulaşan pay ayırdık'' açıklamasında bulundu.

EĞİTİM 08.05.2023, 13:03
Cumhurbaşkanı Erdoğan 45 bin öğretmen atamasını gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 45 bin öğretmenin büyük çoğunluğu deprem bölgesine atanacak

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başlıkları;
Milli Eğitim Bakanlığı'mızın kıymetli mensupları, değerli misafirler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bu gurur günümüzde sizlerle olmaktan memnuniyet duyuyorum. 45 bin öğretmenimizin her birini tebrik ediyorum.


Görev yerlerinizde başarışlar diliyorum. 4134 engelli kardeşimizin atamasını yapmıştık. 12098 engelli kardeşimizi öğrencileri ile buluşturduk. Öğretmen sayımız 1 milyon 200 bine ulaştı.


Yüzde 75'inden fazlasını biz atadık. Tek kalemde cumhuriyet tarihimizin en büyük öğretmen atamasını da bugün gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık yarısı deprem bölgesindeki illerimizde vazife üstlenecek.

Sizlerin gayreti ile bölgenin yaralarını kısa sürede saracağız. 100 bin konteynerin kurulumunu tamamladık. 319 bini 1 sene içinde olmak üzere 650 bin konutu yapıp vatandaşımıza teslim edeceğiz.


Depremde vefat eden öğretmen ve öğrencilerimizi rahmetle yad ediyorum. Bu vesile ile bölücü örgütün katlettiği şehit öğretmenlerimizi rahmetle minnetle yad ediyorum.


Asla ve asla unutmayacağız. Gabar'da keşfettiğimiz petrol kuyusuna şehit öğretmenimizin Aybüke Yalçın'ın ismini verdik. Gencecik yaşındayken bizden koparılan şehidimizin hatırasına sahip çıktık.


Sınırlarımız içinde bitme noktasına getirdiğimiz terör bataklığını tamamen kurutacağız. Siz öğretmenlerimizin çabası ile başaracağız.

Cehalet karanlığını yok edeceğiz. Sapkın akımlar, fanatik akımlara izin vermeyeceğiz. Ailelerin bizlere emanet ettiği çocuklara sahip çıkacağız. Görece geldiğimizde eğitimi önceliklerimizin başına alacağız dedik. Bu sözümüze sadık kaldık.


Eğitim bütçemizi 651 milyar liraya yükselttik. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısında OECD sayısını yakaladık. Okul öncesi 5 yaşta okullaşma oranını yüzde 11'den 90'a yükselttik. Atıl kalan köy okullarımızı tekrar milletimizin hizmetine sunuyoruz.

Her öğrencimizin kitaplarını ücretsiz veriyor, 5 milyon evladımıza günlük Yemek sağlıyoruz.


Tam 60 yıldır gündeme getirilen öğretmen meslek kanunu hayata getirerek öğretmenlerimize mali haklar tanıdık. Baş öğretmen ve uzman öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.

Bundan sonra da tüm kamu görevlilerimizle birlikte öğretmenlerimizin de hayat kalitesini yükseltmeye devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılı'nı eğitim yüzyılına dönüştüreceğiz.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu