Son Dakika
banner1

Ukrayna iki kritik köprüyü vurdu, Rusların cevabı füze yağmuru oldu

Rusya, Ukrayna'ya saldırılarını sürdürürken, Kiev Kırım köprüsünü hedef alıyor

DÜNYA 07.08.2023, 12:22
Ukrayna iki kritik köprüyü vurdu, Rusların cevabı füze yağmuru oldu


Moskova ve Kiev, Ukrayna'nın güney ve doğusunda Rus kuvvetlerini atma çabasında iken karşılıklı saldırıları artırıyor.

Rusya, son bir haftada üçüncü saldırı olan Moskova'ya giden bir insansız hava aracını düşürdüğünü söylerken, Rusya ve Ukrayna yetkilileri, Kırım'ı anakaraya bağlayan iki köprüye Ukrayna'nın saldırdığını doğruladı.

Her iki ülke de, Ukrayna'nın geçen yıl ülkeyi işgal ettiğinden beri güney ve doğu Ukrayna'da mevzilenen Rus kuvvetlerini atmak için birbirlerinin askerlerine, silahlarına ve altyapılarına yapılan saldırıları artırdı.

Kırım'ın Moskova tarafından atanan başkanı, Ukrayna tarafından füze saldırısına uğradığını söylediği, Ukrayna tarafından 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilen yarımada ile bağlantılı olan Chonhar köprüsünün hasar gördüğünü açıkladı.

Kırım ile Rus işgalindeki Ukrayna'nın anakarası arasındaki üç yol bağlantısından biri olan Henichesk kasabasına yakın bir köprü de top mermisiyle vuruldu ve bir sivil sürücü yaralandı.

İki taraf da cuma gecesi ukraynalı bir deniz dronunun Rus bir petrol tankerine çarpmasıyla patlayıcılarla dolu ikinci saldırı olduğunu belirttikten sonra Rusya'yı Kırım'a bağlayan üçüncü köprüde trafik durdu.

Rusya'da Moskova'nın Vnukovo havaalanı uçuşları geçici olarak durdurdu.

Ukrayna, Rusya'yı Kırım'a bağlayan köprüleri hedef aldı
Ukrayna, Rusya'nın Kırım'a giden önemli güzergahlarından olan Çongar Köprüsü ile Herson bölgesindeki Geniçersk Köprüsü'nü vurduklarını açıkladı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Rusya'nın önemli güzergahlarından Kırım'a giden Çongar Köprüsü ile Herson bölgesindeki Geniçersk Köprüsü'nü vurduklarını duyurdu.


"Köprüleri vurduk"
Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Stratejik Haberleşme Ofisi'nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

Saat 15.00 sularında savunma kuvvetleri, işgalcilerin önemli iletişim güzergahları olan Çongar ve Geniçersk köprülerini vurdu.


Kırım Köprüsü'nü de patlatmışlardı
Rusya'nın 2014'te ilhak ettiği Kırım'ı Rusya topraklarına bağlayan ve Kerç Boğazı'nda yer alan Kırım Köprüsü'nde bir patlama meydana gelmiş, köprünün demir yolu hattının yanındaki kara yolunda çökme meydana gelmişti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu