Son Dakika
banner1

Trump'ın İranla danışıklı füze itirafı gündemi sarstı

Trump, "İranlılar aradı. 'Başka çaremiz yok, itibarımızı kurtarmak için sizi vurmamız lazım. Belli bir askeri üsse füze fırlatacağız ama endişelenmeyin üsse ulaşmayacaklar' şeklinde garanti verdiler" ifadelerini kullandı.

DÜNYA 08.11.2023, 10:20
Trump'ın İranla danışıklı füze itirafı gündemi sarstı


Trump'ın açıklamasının üzerinden iki gün geçmesine rağmen İran ölüm sessizliğine büründü. İran'dan ne bir yalanlama ne de bir tepki geldi. İranlılar internet üzerinden Trump'ın sözlerini okuma yarışından girerken yönetimden tık çıkmadı.
Trump'ın sözleri özellikle İslam aleminde en çok konuşulan haber oldu.

Donald Trump'ın İran itirafı ne anlama geliyor? Tahran yönetimi, ABD'nin Orda Doğu'da güçlenmesinin önünü böyle açtı

ABD'nin eski Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde İranlı general Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından Tahran yönetimi tarafından telefonla arandığını belirterek "İtibarımızı kurtarmak için sizi vurmamız lazım. Belli bir askeri üsse füze fırlatacağız ama endişelenmeyin üsse ulaşmayacaklar" dediklerini aktarmıştı. Peki Trump'ın bu itrafı ne anlama geliyor? İran, bilerek ABD'nin Orta Doğu'ya asker sevk etmesinin önünü mü açıyor? İşte detaylar...

Donald Trump, ABD Başkanı olduğu döneme ilişkin İran yönetimi ile arasında geçen bir konuşmayı ilk kez açıklarak tarihi bir itirafta bulunmuştu. Trump'ın açıklamaları, 3 Ocak 2020'de gerçekleşen İranlı general Kasım Süleymani suikastının ardından İran'ın ABD üslerine yaptığı saldırılarda hiçbir ABD askerinin zarar görmemesine de ışık tutmuştu.

ÖNCEDEN HABER VERMİŞLER

İranlı general Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından İran'ın ABD üslerine yaptığı saldırıların önceden haber verilmiş olduğunu itiraf eden Trump, "İranlılar bizi aradılar ve 'Dinleyin, başka seçeneğimiz yok' dediler. Sizi vurmalıyız. Çünkü bizim kendimize saygımız var. Ve onları anladım." şeklinde konuşmuştu.

"GERGİN OLMAYAN TEK KİŞİ BENDİM ÇÜNKÜ NE OLACAĞINI BİLİYORDUM"

O gece gergin olmayan tek kişinin kendisi olduğu çünkü olacaklardan haberdar olduğunu söyleyen Trump, "Biz onları vurduk, bir şeyler yapacaklar. Sahip olduğunuz belli bir askeri üsse 18 füze fırlatacağız dediler. o geceyi hatırlıyorsunuz. İlginç bir gece. Gergin olmayan tek kişi bendim çünkü ne olacağını biliyordum." ifadelerini kullanmıştı.

"18 FÜZE FIRLATACAĞIZ AMA HİÇBİRİ ÜSSÜ VURAMAYACAK"

Trump, konuşmasında şunları kaydetmişti:
"Bize 'Merak etmeyin. Askeri üssünüze 18 füze fırlatacağız ama hiçbiri üssü vuramayacak.' dediler. Bunlar çok isabetli füzeler. Bunlar aslında asla kaçırmayan füzelerdir. Çok güvenilirler, çok isabetliler."

İran'ın sözünde durduğunu dile getiren Trump, füzelerin üsse isabet etmediğini belirtmişti.

Yorumlar (0)