Son Dakika
banner1

Tehlike sesleri: Savaşa girmeye karar verdi

Doğu Asya'da daha önce benzeri görülmemiş bir gerginlik hakim. Kore Yarımadası'ndaki durumun 1950-53 Kore Savaşı'ndan bu yana herhangi bir noktadan daha tehlikeli olduğu konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, "Kim, savaşa girmeye karar verdi" dedi.

DÜNYA 24.01.2024, 13:39
Tehlike sesleri: Savaşa girmeye karar verdi


Uzmanlar, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un son dönemdeki uyarılarının "olağanın çok ötesinde" olduğunu belirterek, Kim Jong-Un'un savaş başlatma kararı aldığını iddia ediyor. Bu adım, Kuzey ve Güney Kore'nin on yıllardır devam eden birleşme politikasından benzeri görülmemiş bir kopuş olarak değerlendiriliyor.

Analistler Kuzey Kore'den son dönemde gelen açıklamaların "her an bir savaş" çıkabileceğine dair işaret olduğunu söylüyor.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un son zamanlarda dikkat çeken bir dizi provokatif adım attı.


Doğu Asya'da gerilim yükseliyor... Seyir füzeleri ateşlendi
Güney Kore ile barışçıl bir yeniden birleşmenin artık mümkün olmadığının duyurulması analistlere göre önemli bir hamle. Bu hamle Kuzey ve Güney'in yeniden birleşmesini savunan on yıllardır süren politikadan benzeri görülmemiş bir kopuş olarak görülüyor.

Geçen hafta Kuzey Kore parlamentosunda yaptığı konuşmada Kim, anayasanın Güney Kore'yi "birincil düşman ve değişmez baş düşman" olarak tanımlayacak şekilde değiştirilmesi gerektiğini ve Koreler arası uzlaşmayı teşvik etmekle görevli üç kurumun kapatılacağını söyledi.

Birkaç hafta önce Kore İşçi Partisi'nin bir toplantısında Kim, komşuların "iki düşman ülke" haline gelmesi ve savaşın "her an çıkabileceği" için barışçıl bir yeniden birleşmenin imkansız olduğunu söylemişti.

Bazı gözlemciler, Kim'in son hamlelerinin Pyongyang'dan gelen olağan açıklamalardan farklı olduğunu öne sürdü.

KİM SAVAŞA GİRMEYE KARAR VERDİ

Kim'in yeniden birleşme konusundaki konuşmasından önce Amerika Birleşik Devletleri merkezli 38 North web sitesi tarafından yayınlanan bir yorumda, önde gelen iki Kuzey Kore analisti, Kore Yarımadası'ndaki durumun 1950-53 Kore Savaşı'ndan bu yana herhangi bir noktadan daha tehlikeli olduğu konusunda uyardı. Kim'in "savaşa gitmek için stratejik bir karar" verdiği belirtildi.

RUTİN UYARILARIN ÇOK ÖTESİNDE

Robert L Carlin ve Siegfried S Hecker yayınlanan analizde şunları yazdı: "Kim'in tetiği ne zaman ve nasıl çekmeyi planladığını bilmiyoruz, ancak tehlike halihazırda Washington, Seul ve Tokyo'da Pyongyang'ın 'provokasyonları' hakkındaki rutin uyarıların çok ötesinde."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu