Son Dakika
banner1

Sisi İslam'a savaş açtı! Çarşafı yasakladı

Tesettür Mısır’da da üzerinden siyasi tartışmaların yapıldığı bir sembol. Yıllardır konuşulan devlet ve özel okullarda çarşaf (Nikab: Yüzün de kapalı olduğu kadın kıyafeti) yasağı uygulamaya sokuldu.

DÜNYA 13.09.2023, 09:37
Sisi İslam'a savaş açtı! Çarşafı yasakladı


Mısır'da yıllardır tartışılan çarşaf yasağı uygulamaya sokuldu. Buna göre resmi ve özel okullarda öğrenciler çarşaf giyemeyecek. Söz konusu yasak ülkenin resmi gazetesi Akbar Al Jum'da yayınlandı. Öğrencilerin başörtüsü takması ise kendi isteklerine bağlı olarak serbest.

YASAĞIN ASIL HEDEFİ MÜSLÜMAN KARDEŞLER

Mısır'da kadınların çoğu başörtüsü kullanıyor. Nikap kullananların sayısı ise sınırlı. Ancak çarşaf yasağı ülkede siyasi tartışmalara neden oluyor. Sisi'nin askeri darbeyle Mısır'da yönetimi ele almasından sonra eski Devlet Başkanı Muhammet Mursi'nin de mensubu olduğu Müslüman Kardeşler teşkilatı terörist organizasyon olarak ilan edilmişti. Yasağın bu yönüyle sembolik hedefi Müslüman kardeşler.

YASAK KARARI TARTIŞMALARA NEDEN OLDU

Sisi taraftarı olarak bilinen Talk Show sunucusu Ahmet Mussa yasağı Müslüman Kardeşler'i ima ederek ‘'Aşırıcılığın yok edilmesi yönünde önemli bir adım “ olarak nitelendirdi. Sosyal medyada da yasağın taraftarları ve karşıtlara arasında tartışmalar yaşanıyor.

MISIRDA SİSİ'YE KARŞI ÖFKE ARTIYOR

Muhammet isimli bir kullanıcı X platformunda “İnsanlar öfkeli. Çünkü yasağa yönelik bir gerekçe açıklanmadı. Bu bir tiran uygulaması“ derken. Al Masri adındaki bir kullanıcı bu kişiye yazdığı cevapta “Taliban ve IS taraftarları haricinde kimse öfkeli değil‘‘ ifadesini kullandı.

Sisi taraftarları da burka türü kıyafetlerin kamusal alanda kullanılmasına karşı olmakla birlikte tesettürü uyma konusunda hassasiyetleri olduğu biliniyor.

Yorumlar (0)