Son Dakika
banner1

Şili ve Meksika Gazze'deki savaşı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıdı...

Arap ülkeleri utansın.. Meksika ve Şili, Gazze'deki savaşı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıdı... işgal suçlarına derhal son verilmesini talep etti

DÜNYA 19.01.2024, 08:46
Şili ve Meksika Gazze'deki savaşı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıdı...

Perşembe günü Meksika ve Şili, İsrail'in aylardır Gazze Şeridi'nde devam eden saldırganlığı ışığında, çatışmayı olası suçların araştırılması için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne havale ederek, Gazze Şeridi'nde şiddetin tırmanmasıyla ilgili "artan endişelerini" dile getirdi. Reuters'in 18 Ocak 2024 Perşembe günü bildirdiğine göre.

Meksika Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "ister işgalci gücün ajanları tarafından ister işgalci güç tarafından işlenmiş olsun" olası cezai sorumluluğu tespit etmek için Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin uygun forum olduğunu söyledi.

Açıklamada, "Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargı yetkisi kapsamında suç olarak kabul edilebilecek birçok olayı ayrıntılarıyla anlatan Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan çok sayıda rapora" atıfta bulunuldu.

Şili Dışişleri Bakanlığı henüz yorum talebine yanıt vermedi.

Meksika, Güney Afrika'nın Uluslararası Adalet Divanı'na sunduğu, İsrail'i Gazze'de soykırım yapmakla suçlayan ve mahkemenin İsrail'in askeri harekâtını derhal askıya almasını talep eden davayı yakından takip ettiğini sözlerine ekledi.

Meksika, "bu hareketlerin acil ateşkesin önünü açabileceğinden ve güvenli ve uluslararası kabul görmüş sınırlar içinde bir arada var olan iki devletli çözüme dayalı bölgede kalıcı barışa doğru ilerlemeye katkıda bulunabileceğinden emin olduğunu" da sözlerine ekledi.

Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika'nın, İsrail'i Gazze'deki askeri eylemlerini durdurmaya ve Güney Afrika'nın söylediklerinden vazgeçmeye zorlamak amacıyla acil önlem alınması yönündeki talebini görüşmek üzere duruşma gününde. Bu, 11 Ocak 2024'te Hollanda'nın Lahey kentinde Filistinlilere karşı işlenen bir soykırım eylemidir - Reuters

Güney Afrika, 3 ayı aşkın süredir şiddetli bir savaşa maruz kalan Gazze Şeridi'nde Anadolu fotoğraflarının da yer alması nedeniyle İsrail'i "soykırım suçu" işlemekle suçlayarak 29 Aralık'ta Uluslararası Adalet Divanı'nda dava açtı. davada sunulan deliller..

Mahkeme, Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı davayı değerlendirmek üzere 11 ve 12 Ocak'ta Lahey'de iki halka açık duruşma düzenledi.

İsrail ordusu 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'de yıkıcı bir savaş yürütüyor; Çarşamba günü itibarıyla 24.448 ölü ve 61.504 kişi yaralandı ve Şeridi'nin nüfusunun %85'inden fazlasının (yaklaşık 1,9 milyon kişi) yerinden edilmesine neden oldu. Filistin yetkilileri ve Birleşmiş Milletler'e göre.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu