Son Dakika
banner1

Rusya saldırıya mı geçiyor? Jens Stoltenberg tarihte ilk dedi ve duyurdu...

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın bir NATO ülkesine saldıracağına ilişkin bu yönde askeri bir tehdit algılamadıklarını kaydederek, "Tarihte ilk defa bir muharip birliği yeniden yapılandırdık." dedi.

DÜNYA 05.02.2024, 10:27
Rusya saldırıya mı geçiyor? Jens Stoltenberg tarihte ilk dedi ve duyurdu...     

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Alman ARD televizyonuna NATO'nun gelecek perspektifine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

''RUSYA'DAN ASKERİ BİR TEHDİT ALGILAMIYORUZ''


"Rusya, Ukrayna savaşını kazanırsa NATO üyesi bir ülkeye de saldıracak" iddialarına ilişkin Stoltenberg, "Bir NATO müttefikine yönelik yakın zamanda askeri bir tehdit algılamıyoruz." dedi.


''TARİHTE İLK DEFA BİR MUHARİP BİRLİĞİ YENİDEN YAPILANDIRDIK''

NATO'nun son dönemlerde önemli ölçüde güçlendirildiğini belirten Stoltenberg, "Elbette barış kendiliğinden oluşmaz. Her ne kadar yakın bir tehdit olmasa da savunmamıza önemli yatırımlar yaptık. Hazırlık seviyelerini ve silahlı kuvvetlerimizin gücünü arttırdık. Tarihte ilk defa bir muharip birliği yeniden yapılandırdık. Bu, NATO'nun bir nesil içinde gerçekleştirdiği en büyük güçlenmedir." diye konuştu.


Stoltenberg, NATO'nun Rusya'nın Kırım'ı 2014'te yasa dışı ilhak etmesinin ardından ortaya çıkan yeni gerçekliğin farkına vararak buna uyum sağladığını kaydetti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu