Son Dakika
banner1

Putin yasayı onayladı! Rusya'da cinsiyet değişikliği artık yasak

Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazartesi günü, transseksüel Rusları cinsiyet onaylayan hizmetlere erişim hakkından mahrum bırakan yasal ve cerrahi cinsiyet değişikliklerini yasaklayan  yasayı imzaladı  .

DÜNYA 25.07.2023, 08:25
Putin yasayı onayladı! Rusya'da cinsiyet değişikliği artık yasak

"Bir kişinin cinsiyetini değiştirmeye yönelik tıbbi müdahaleleri" ve "ameliyatsız cinsiyet değişikliğinin devlet tarafından tescil edilmesini" yasa dışı kılan yasa, bu ayın başlarında Rusya parlamentosunun her iki meclisinden de hızla geçti. 

Yasa aynı zamanda cinsiyet değişikliğinden geçmiş kişilerin evlat edinmesini yasaklıyor ve eşlerden birinin transseksüel olduğu evlilikleri iptal ediyor. 

Yasa Hükümet internet sitesinde yayımlanmasıyla birlikte derhal yürürlüğe girdi.


Putin tarafından imzalanan kararnameye göre, cinsiyet değişikliği için ameliyat yapılması ve hormon tedavisi gerçekleştirilemeyecek.

Ülkede halihazırda cinsiyet değişikliği yapmış kişilere de çeşitli kısıtlamalar getirilen yasaya göre, söz konusu vatandaşların evlilikleri geçersiz sayılacak ve evlat edinemeyecekler.

Putin’in Aralık 2022’de onayladığı bir başka yasayla, Rusya’da geleneksel olmayan cinsel ilişki, çocuk istismarı ve cinsiyet değiştirme arzusuna neden olabilecek enformasyon propagandası da yasaklanmıştı.

LGBT aktivistleri  , yasanın trans kişiler arasında zaten yüksek olan intihar ve intihar girişimi oranlarında daha fazla artışa yol açacağı ve ayrıca ameliyatlar ve ilaçlar için bir yeraltı pazarını teşvik edeceği konusunda uyardılar .

Yorumlar (0)