Son Dakika
banner1

Putin Batı'yı uyardı: Nükleer savaşa hazırız!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı'yı Rusya'nın 'teknik olarak' nükleer savaşa hazır olduğu ve ABD'nin Ukrayna'ya asker göndermesi durumunda bunun savaşı ciddi şekilde kızıştıracağı yönünde uyardı.

DÜNYA 13.03.2024, 10:23
Putin Batı'yı uyardı: Nükleer savaşa hazırız!


Rusya'da 15-17 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olan başkanlık seçimlerinin öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gazetecilere konuştu.

Putin, Rusya'nın her ne kadar teknik açıdan hazır olsa da "nükleer savaş" ihtimali için acele etmediğini ve Ukrayna'da nükleer silah kullanmaya gerek görmediğini söyledi.

Haber ajansı RIA'ya konuşan Putin, nükleer savaaş hazır olup olmadığı sorulduğunda, "Askeri ve teknik açıdan bakarsanız elbette hazırız" yanıtını verdi.

Putin, ABD'nin, askerlerini Rusya topraklarına veya Ukrayna'ya konuşlandırması halinde Rusya'nın bu hareketi bir müdahale olarak değerlendireceğini belirtti.

Ukrayna'daki savaş, Rusya'nın Batı ile ilişkilerinde 1962 Küba Füze Krizi'nden bu yana yaşanan en derin krizi tetikledi.

Putin, Batı'yı Ukrayna'ya asker gönderilmesi halinde nükleer bir savaşı kışkırtma riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda defalarca uyardı.

"RUSYA MÜZAKERELERE HAZIR"

Putin, Rusya'nın Ukrayna konusunda ciddi görüşmelere hazır olduğunu söyleyerek, "Rusya, Ukrayna konusunda müzakerelere hazır ancak bu müzakereler gerçekliğe dayanmalı" dedi.

Rusya ve ABD, dünyadaki nükleer silahların yüzde 90'ından fazlasını kontrol eden, açık ara en büyük nükleer güçleri oluşturuyor.

PUTİN'DEN FİNLANDİYA SINIRINA ASKERİ YIĞINAK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinin anlamsız olduğunu belirtti. Putin, Finlandiya sınırına askeri yığınak yapacaklarını açıkladı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu