Son Dakika
banner1

Netanyahu, Hamas'ın ateşkes önerisini reddetti! Refah'a saldıracaklar

haberi... Hamas'ın ateşkes önerisine karşı çıkan işgalci İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi'nde yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah bölgesine saldırı hazırlığı için orduya emir verdiklerini duyurdu.

DÜNYA 08.02.2024, 07:52
Netanyahu, Hamas'ın ateşkes önerisini reddetti! Refah'a saldıracaklar

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Çarşamba günü Gazze'de tam zaferin yakın olduğunu söyleyerek, Hamas'ın hâlâ kuşatma altındaki bölgede tutulan rehinelerin geri dönüşünü sağlamak amacıyla yaptığı son ateşkes teklifini reddetti.

Netanyahu, İsrail'in Hamas'ı çökertmekten başka alternatifi olmadığını söyleyerek Filistin İslamcı hareketini yok etme vaadini yineledi.

Bir basın toplantısında "Ertesi gün Hamas'ın ertesi gün. Tüm Hamas" dedi ve Gazze savaşının tek çözümünün Hamas'a karşı topyekun zafer olduğunda ısrar etti.

Hamas, tüm rehinelerin serbest kalacağı, İsrail'in Gazze Şeridi'nden askerlerini çekeceği ve savaşın sona ermesi konusunda anlaşmaya varılacağı 4,5 aylık bir Gazze ateşkesi teklif etmişti .


İçeriği ilk olarak Reuters tarafından bildirilen Hamas'ın teklifi , ABD ve İsrailli casus şefleri tarafından hazırlanan ve Katarlı ve Mısırlı arabulucular tarafından geçen hafta Hamas'a iletilen daha önceki bir öneriye yanıt niteliğinde .

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, arabuluculuk yapan Katar ve Mısır liderleriyle yaptığı görüşmelerin ardından İsrail'e geldikten sonra Netanyahu ile teklifi görüştü. Blinken daha sonra Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

İsrail, askeri saldırısına, Hamas yönetimindeki Gazze'deki militanların 7 Ekim'de güney İsrail'de 1.200 kişiyi öldürmesi ve 253 kişiyi rehin almasının ardından başladı. Gazze sağlık bakanlığı, en az 27.585 Filistinlinin öldürüldüğünün doğrulandığını, binlercesinin daha moloz altında kalmasından endişe edildiğini söylüyor. Şu ana kadar sadece bir ateşkes oldu ve Kasım ayının sonunda sadece bir hafta sürdü.

İsrail daha önce Hamas'ın ortadan kaldırılmasına kadar askerlerini Gazze'den çekmeyeceğini veya savaşı bitirmeyeceğini açıklamıştı.

Ancak kaynaklar, Hamas'ın uzun süredir devam eden savaşı sona erdirme talebine yeni bir yaklaşım benimsediğini ve artık bunu ateşkesin bir koşulu olmaktan ziyade gelecekteki görüşmelerde çözülmesi gereken bir konu olarak önerdiğini belirtti.

Müzakerelere yakın bir kaynak, Hamas'ın karşı önerisinin başlangıçta kalıcı bir ateşkes garantisi gerektirmediğini, ancak son rehineler serbest bırakılmadan önce savaşın sona erdirilmesi konusunda anlaşmaya varılması gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu